Mniej upadłości i mniejsze straty wierzycieli

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, który przewiduje wprowadzenie aż 150 zmian do obowiązującej ustawy. Mają one umożliwić zadłużonemu przedsiębiorcy po ułożeniu się z wierzycielami w zakresie spłaty zadłużenia naprawę firmy i jej prowadzenie.

 Nowe rozwiązania mają ograniczać straty wierzyciela w przypadku likwidacji firmy.

Przede wszystkim naprawa

Dziś zadłużeni przedsiębiorcy rzadko korzystają z możliwości wszczęcia postępowania naprawczego. Mogą je prowadzić tylko przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością, którzy nie mają zadłużeń i potrafią wcześnie przewidzieć, że w niedługim czasie mogą stać się niewypłacalni.

- Tacy przedsiębiorcy powinni przewidzieć, że nie będą mogli uregulować zobowiązań bądź ich majątek nie wystarczy na ich pokrycie - mówi adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Projekt przewiduje, że niewypłacalny przedsiębiorca będzie mógł wszcząć postępowanie naprawcze, nawet wówczas gdy opóźnienie firmy w wykonywaniu zobowiązań nie przekroczy trzech miesięcy, a suma nieuiszczonych zobowiązań nie będzie większa niż 10 proc. wartości księgowej majątku dłużnika.

Bez podziału na grupy

Teraz głosowanie nad układem odbywa się w grupach wierzycieli, którzy są dzieleni według kategorii interesów. Profesor Feliks Zedler uważa, że tworzenie takich grup jest często zbędne i prowadzi do przewlekłości postępowania. Jego zdaniem głosowanie w grupach powinno odbywać się tylko wtedy, gdy sędzia komisarz tak postanowi, co przewiduje projekt.

Procedura zawierania układu została uproszczona, ponieważ proponuje się wprowadzenie głosowania wierzycieli bez podziału na grupy oraz głosowanie nad układem ustne i pisemne.

Zaproponowano też, aby postanowienie sędziego komisarza o głosowaniu w grupach wierzycieli było niezaskarżalne (skróci postępowanie). Zamiast tego uczestnikom postępowania przysługiwałoby prawo wnoszenia zarzutów do układu z powodu uchybień związanych z podziałem na grupy wierzycieli.

Projekt przewiduje też możliwość głosowania w grupach wierzycieli obejmujących poszczególne kategorie interesów, ale tylko wówczas gdy sędzia komisarz tak postanowi.

Zaliczka na postępowanie

Projekt przewiduje, że wierzyciel składający wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego musi wpłacić zaliczkę na jego koszty. Teraz gdy dłużnik nie ma majątku na opłacenie kosztów postępowania, to sąd oddala wniosek o upadłość, co prowadzi do tego, że niewypłacalne firmy działają na rynku.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

PIOTR ZIMMERMAN

radca prawny z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Propozycja zmiany, którą zaproponował Senat w swoim projekcie nowelizacji, jest też w dużym projekcie nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną. Projekt wprowadza możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie sędziego komisarza w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wpisów hipoteki lub stanów w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze. Legislatorzy, którzy przygotowali obecną ustawę, uważali, że nie ma potrzeby przewidywać możliwości wniesienia zażalenia, ponieważ sędzia komisarz powinien sam porównać dwie daty: wpisu do hipoteki lub do rejestru zastawów oraz datę ogłoszenia upadłości. Decyzja sędziego komisarza powinna być jednak kontrolowana przez sąd II instancji, ponieważ ma istotny wpływ na stan majątku stron.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...