Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik. Jest to prawnik, który za wynagrodzeniem zastępuje strony toczących się postępowań. Radca prawny sporządza również pisma procesowe w tym pozew i apelację.

Czym się zajmuje?

Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Ta z kolei polega na reprezentowaniu stron przed sądami i urzędami, na sporządzaniu opinii prawnych oraz na sporządzaniu wzorów umów i innych aktów i dokumentów. Oczywiście powyższe wyliczenie ma charakter przykładowy.

Radca prawny nie może być natomiast obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Co jest zasadniczą różnicą pomiędzy radcami prawnymi a adwokatami.

Zobacz: Kiedy pracownik może być pełnomocnikiem pracodawcy?

W kancelarii lub na etacie

Radca prawny może wykonywać swoją praktykę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, w formie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego, a także na etacie u jakiegoś innego przedsiębiorcy.
Jeżeli zatem jakiś przedsiębiorca chce mieć prawnika „na wyłączność” wtedy może zatrudnić radcę prawnego. Jest to jedna z podstawowych różnic pomiędzy adwokatem a radcą prawnym. Adwokat nigdy nie może podejmować pracy w ramach stosunku pracy. Adwokat podpisuje ze swoimi klientami wyłącznie umowy cywilnoprawne.

Pełnomocnik w procesie

Jednym z podstawowych zadań radcy prawnego jest zastępstwo procesowe. Dlatego też radców prawnych zalicza się do tak zwanych pełnomocników profesjonalnych. Radca prawny może występować we wszystkich sprawach gospodarczych bez ograniczeń.

Zatrudniając radcę prawnego należy wystawić mu stosowne pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo może być ogólne, rodzajowe albo do dokonania pojedynczej czynności.

Jeżeli radca prawny nie jest zatrudniony u przedsiębiorcy na etacie należy zawrzeć z nim umowę o zastępstwo prawne. Umowa taka wzorowana na umowie zlecenia, określa zakres czynności jakie powierza się radcy prawnemu a także wynagrodzenie jakie będzie mu się należeć za wykonaną pracę.

Zobacz serwis: Windykacja

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?

W każdej trudniejszej sprawie warto korzystać z pomocy radcy prawnego. W Polsce panuje przekonanie, że usługi prawników są bardzo drogie. Tymczasem nie jest tak do końca. Często nieskorzystanie z pomocy radcy prawnego pociąga za sobą ogromne koszty. Polski system prawny jest dosyć skomplikowany, a zwykły Kowalski nie zdaje sobie często sprawy z przysługujących mu praw.

Obowiązkowo z pomocy radcy prawnego (lub adwokata) należy korzystać gdy występujemy do Sądu Najwyższego, składamy skargę konstytucyjną czy występujemy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...