Dobra osobiste przedsiębiorcy

Maria Szadkowska
rozwiń więcej
Pozew o naruszenie dóbr osobistych.
Osoby prawne tak jak i osoby fizyczne posiadają chronione prawem dobra osobiste, do których jako jedno z najbardziej istotnych wliczamy dobre imię przedsiębiorcy. Dzieje się tak ze względu na to, iż ma ono wielki wpływ na działalność przedsiębiorcy na rynku.

Z punku widzenia ekonomicznej przyszłości przedsiębiorstwa, utrata renomy często powoduje odpływ klientów, co w konsekwencji może skutkować bankructwem. Pomimo niemajątkowego charakteru tych dóbr naruszenie ich wywołuje jak najbardziej majątkowe szkody dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która została pomówiona przez innego przedsiębiorcę lub osobę fizyczną o działania niezgodne z zasadami prawa lub współżycia społecznego. Zasadniczo pomówiony właściciel firmy może wystąpić z powództwem na podstawie kodeksu cywilnego jak również osobnej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli naruszenia dokonał inny przedsiębiorca.

Dobra osobiste

Artykuł 43 kodeksu cywilnego wskazuje, że przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych należy stosować odpowiednio do ochrony dóbr osobistych osób prawnych. Oznacza to przede wszystkim logiczne wyłączenie z tego katalogu takich dóbr jak zdrowie czy życie, o których ciężko mówić przy osobie prawnej. Dzięki temu, iż przepis nie wymienia wszystkich chronionych dóbr a stanowi jedynie swoistą wskazówkę interpretacyjną, katalog ten może być wciąż poszerzany i dostosowywany do zmieniających się warunków.

Ochrona danych osobowych przedsiębiorcy

Powiązanie dóbr osobistych

Przy rozważaniu naruszenia dobrej sławy należy wspomnieć również o bezprawnym posłużeniu się nazwą indywidualizującą przedsiębiorcę, które ma podobny wpływ, jak wyżej wspomniana sytuacja - pomówienia przedsiębiorcy, a dodatkowo może być z nią związana. Analogicznie jak w przypadku osoby fizycznej, osoba prawna posiada indywidualizującą ją nazwę, tak jak osobę fizyczną indywidualizuje jej imię i nazwisko. Pod tą nazwą jest rozpoznawana na rynku, z nią ściśle jest związana jej działalność a klienci, również dzięki niej, mogą powiązać pewnego rodzaju niematerialne stany rzeczy jak np. rzetelność z tym właśnie przedsiębiorcą. Podszywanie się pod firmę przedsiębiorcy może wywołać sytuację, w której będziemy mieli do czynienia z pośrednim narażeniem dobrej sławy osoby prawnej na szwank. Podszywający się pod firmę podmiot swoimi działaniami nie tylko odbiera klientów przedsiębiorcy działającemu w obrocie zgodnie z prawem, ale skutki jego nieuczciwych działań mogą spaść, przez powiązanie z nazwą, na przedsiębiorcę będącego ofiarą „złodzieja” firmy.

Korzystanie z firmy innego przedsiębiorcy

Różni naruszyciele różne standardy

W niektórych przypadkach przedsiębiorca może zgłosić naruszenie dóbr osobistych, jako naruszenie przepisów o uczciwej konkurencji, ale jak można wnioskować z ustawy dotyczy ona tylko sytuacji, gdy naruszycielem jest inny przedsiębiorca i nie można, poza nielicznymi wyjątkami, zastosować jej do osób fizycznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM.

Sprawa o naruszenie dóbr osobistych może przebiegać na trzy różne sposoby. Po pierwsze osoba prawna może zażądać ustalenia prawa osobistego, co zazwyczaj zapobiega dalszym naruszeniom. Po drugie może domagać się zaniechania lub usunięcia skutków naruszeń. Dyskusyjna jest kwestia czy zastosowanie do osób prawnych ma roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne i zapłata na wskazany cel społeczny, stosowana w przypadku osób fizycznych. Z jednej strony panuje pogląd, iż osobie prawnej ciężko przypisać naruszenie sfery emocjonalnej z drugiej jednak jej substrat osobowy, w postaci jej członków może już odczuć negatywnie obrazę osoby prawnej w skład, której wchodzi. Powstaje wiec pytanie czy osoba prawna, jako pewnego rodzaju działalność grupy ludzi nie zasługuje na ochronę także od strony emocjonalnej członków, których zgodna wola powołała ją do życia?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...