Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku?

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Rzecznik praw przedsiębiorcy od 2014 roku? / Fot. Fotolia
Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku może pojawić się w polskim porządku prawnym. Jest on instytucją proponowaną w projekcie ustawy o Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy, wniesionym przez grupę posłów do Sejmu, dnia 16 kwietnia tego roku, a która miałaby zacząć funkcjonować z początkiem 2014 r. Projekt w pełni dotyczy określenia kompetencji i uprawnień nowej instytucji, której zadaniem byłaby obrona interesów przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest Państwo.

Według projektu ustawy, rzecznik Praw Przedsiębiorcy byłby instytucja stojąca na straży praw przedsiębiorców, określonych w Konstytucji i innych aktach prawnych. Jego zadaniem byłaby w szczególności ochrona wolności działalności gospodarczej, prawa własności, równości wobec prawa, prawa do sądu i obrony oraz zasady swobody umów. Rzecznik byłby powoływany na okres 5 lat. W swej działalności byłby niezależny od innych organów państwowych i odpowiadałby jedynie przed Sejmem. Nie mógłby jednocześnie zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej, ani wykonywać innych zajęć zawodowych, należeć do partii politycznej, prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z obowiązkami i godnością jego urzędu oraz  prowadzić działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia firmy

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy byłby organem, który chroniłby prawa przedsiębiorców w sytuacjach konfliktu z organami państwowymi, w związku z czym nie podejmował by się spraw, w których stronami postępowania byliby przedsiębiorcy pozostający w sporze oraz w sprawach sporu między przedsiębiorcami a pracownikami. Działania Rzecznika Praw Przedsiębiorców mogłyby być podejmowane na wniosek przedsiębiorców, pracodawców albo organizacji zrzeszających przedsiębiorców lub pracodawców, bądź też z własnej inicjatywy. Rzecznik, po zapoznaniu się ze skierowanym do niego wnioskiem miałby możliwość podjęcia sprawy, poprzestania na wskazaniu wnioskodawcy przysługujących mu środków działania, przekazać sprawę według właściwości lub nie podejmować sprawy, powiadamiając o tym wnioskodawcę i osobę, której sprawa dotyczy. Postępowanie wyjaśniające rzecznik mógłby prowadzić samodzielnie bądź zwracając się o zbadanie sprawy lub jej części do właściwych organów, w szczególności organów nadzoru, prokuratury, kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej.

Polecamy również: Jak założyć firmę?

Twórcy projektu ustawy uzasadniają swój pomysł potrzebą zapewnienia ochrony prawom przedsiębiorców zagwarantowanych w konstytucji i innych aktach prawnych. Zaznaczają oni, iż w polskim systemie prawnym funkcjonują urzędy, które chronią inne prawa obywateli, jak Rzecznik Praw Obywatelskich, czy Rzecznik Praw Ubezpieczonych oraz Konsumentów. Dzięki tym instytucją, obywatele mają zagwarantowaną ochronę swoich praw i wolności. Do tej pory takiej swoistej ochrony nie mają przedsiębiorcy. Pomysłodawcy wskazują na dane pochodzące z „Informacji o działalności sadów administracyjnych w 2011 roku”, z których wynika, że do WSA wpłynęło 15 739 skarg na akty i czynności ministrów, centralnych organów administracji rządowej i naczelnych organów. 11 951 spośród tych skarg załatwiono wyrokiem z czego w 35,3% uwzględniono skargi.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...