Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I

Mirosław Gumularz
rozwiń więcej
Marek Pasiński
Radca prawny
rozwiń więcej
Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I
Przedsiębiorca jak każdy powód wytaczający powództwo – żądając udzielenia ochrony przez Sąd – jest uprawniony ale i zobowiązany wskazać i udowodnić okoliczności uzasadniające jego żądanie. Z jego punktu widzenia istotne znaczenie ma nie tylko to, jakie argumenty (twierdzenia i dowody na ich poparcie) będą istotne do wygrania sprawy ale także to w jakim momencie powinien je zaprezentować w sądzie.

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku pozwanego.

Strona pozwana nie chcąc dopuścić do przegrania procesu powinna przedstawić twierdzenia i dowody wskazujące na bezzasadność wytoczonego powództwa.

Dlatego dla obu stron procesu istotne znaczenie ma moment kiedy mogą skutecznie prezentować swoje argumenty.

Nawet najbardziej przekonujące dowody mogą okazać się nieskuteczne jeżeli nie zostaną przedstawione w odpowiedniej fazie procesu.

Zgodnie z art. 13 § 2 k.p.c. przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w kodeksie postępowania cywilnego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Zgodnie z regułą ogólną zawartą w art. 217 § 1 k.p.c. strony mogą aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej.

Jak napisać pismo do sądu?

Ponieważ wskazana zasada na ogół prowadziła do przedłużania postępowania, ustawodawca przewiduje szereg instytucji ograniczających czy wręcz wyłączających jej zastosowanie.

Najbardziej istotne są obowiązki procesowe wynikające z prekluzji procesowej oraz obowiązki procesowe w systemie dyskrecjonalnej władzy sędziego.

A. Pierwsze dotyczą regulacji nakładających na strony obowiązek przedstawienia Sądowi wszystkich znanych im faktów, dowodów i zarzutów w określonym etapie postępowania pod rygorem utraty możliwości ich późniejszego przytaczania lub powoływania.

Podstawowe znaczenie mają tu przepisy zawarte w następujących postępowaniach:

- w sprawach gospodarczych (art. 47912  § 1; art. 47914 § 2; art. 47914a k.p.c.);

- w postępowaniu nakazowym (art. 495 § 3 k.p.c.);

- w postępowaniu uproszczonym (art. 5055 k.p.c.);

- w europejskim postępowaniu nakazowym (art. 50519 k.p.c.);

- w postępowaniu wywołanym wniesieniem powództwa przeciwegzekucyjnego (art. 843 § 3 k.p.c. – zgodnie z treścią tego przepisu: “W pozwie powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie mógł zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu”);

- w postępowaniu apelacyjnym (art. 381 k.p.c. – zgodnie z treścią tego przepisu: “Sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później”).

1. Wynikający z prekluzji procesowej obowiązek przedstawienia – na danym etapie postępowania - wszelkich twierdzeń, zarzutów oraz dowodów dotyczy także okoliczności wskazywanych w formie ewentualnej tj. tylko na wypadek gdyby twierdzenia zaprezentowane w pierwszej kolejności okazały się nieskuteczne lub nie zostały uwzględnione przez sąd (zob. szerzej H. Pietrzkowski, Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych, Warszawa 2010, wyd. 1, s. 133).

2. Jak się przyjmuje w orzecznictwie prekluzją objęte są zarówno zarzuty materialne jak i procesowe (uchwała SN z 17 lutego 2004 r. III CZP 115/03.

B. System dyskrecjonalnej władzy sędziego polega na tym, że o czasowych granicach gromadzenia materiału dowodowego decyduje sąd. W obecnym stanie prawnym podstawowe znaczenie dla tej instytucji ma art. 207 § 2 oraz § 3 k.p.c.

Zgodnie z treścią tych przepisów:

- § 2 - w sprawach zawiłych lub rozrachunkowych przewodniczący może zarządzić przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew lub także w miarę potrzeby wymianę przez strony dalszych pism przygotowawczych, przy czym oznaczy porządek składania pism, termin, w którym pisma należy złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy wymianę pism może zarządzić Sąd.

- § 3 - stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa przewodniczący może zobowiązać do złożenia w wyznaczonym terminie pisma przygotowawczego, w którym strona jest obowiązana do powołania wszystkich twierdzeń, zarzutów i dowodów pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku dalszego postępowania.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Jak się wskazuje w piśmiennictwie stosowanie art. 207 k.p.c. w trybie nieprocesu jest wyłączone w tych sytuacjach, w których ustawa nakłada na Sąd obowiązek podjęcia działania mającego na celu rozstrzygnięcie sprawy (zob. szerzej H. Pietrzkowski, Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych, Warszawa 2010, wyd. 1, s. 144).

Uzupełniając powyższe należy wskazać na przepisy ograniczające możliwość powoływania się na uchybienia procesowe Sądu:

- art. 162 k.p.c.: “Strony mogą w toku posiedzenia, a jeżeli nie były obecne, na najbliższym posiedzeniu zwrócić uwagę Sądu na uchybienia przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu. Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie Sąd powinien wziąć pod rozwagę z urzędu, albo że strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła zastrzeżeń bez swojej winy.

- art. 239 k.p.c.: “Sędzia wyznaczony i Sąd wezwany mają w zakresie zleconego im postępowania dowodowego prawa przewodniczącego i prawa sądu orzekającego. Na ich uchybienia strony mogą zwrócić uwagę Sądu nie później niż na najbliższej rozprawie”.

- art. 160 k.p.c.: “Strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do Sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia”.

          

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...