Jak pozwać spółkę cywilną?

Jeśli powodem jest przedsiębiorca, zawsze będziemy mieli do czynienia z postępowaniem w sprawach gospodarczych! A co za tym idzie prekluzją dowodową.
Już sam tytuł de facto jest błędny- spółki cywilnej nie można pozwać- jest tylko umową pomiędzy wspólnikami. Właściwymi adresatami naszych roszczeń są właśnie wspólnicy.

Spółka cywilna to tylko umowa

Potocznie traktowana jak podmiot gospodarczy (z uwagi na ogromny udział w rynku) z punktu widzenia prawa cywilnego (zarówno materialnego jak i procesowego) jest tylko umową, stosunkiem prawnym pomiędzy wspólnikami. W odróżnieniu od innych spółek (już sensu stricte) takich jak spółki osobowe prawa handlowego (np. jawna) czy kapitałowych (sp. z o.o.) nie ma własnego majątku, nie może występować przed sądem, ani zaciągać zobowiązań. Próba pozwania spółki cywilnej- w swoich skutkach będzie przypominać próbę pozwania umowy najmu- będzie równie nieskuteczna.

Spółka cywilna jako konstrukcja ma znaczenie wyłącznie dla wspólników- którzy dzięki tej umowie mogą współpracować przy prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i dzielić się zyskiem.

Polecamy: Co należy wiedzieć o spółce cywilnej

Pozwać należy wspólników

Jeśli przedsiębiorcy działający w ramach spółki cywilnej nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, można dochodzić ich przed sądem cywilnym. Należy jednak pamiętać, że pozwanymi muszą być wspólnicy.
Z uwagi na konstrukcję odpowiedzialności za zobowiązania spółki cywilnej, adresatem naszych roszczeń mogą być zarówno wszyscy (o korzyściach z tego płynących w dalszej części artykułu) wspólnicy jak i wybrani (czy nawet jeden). Wiąże się to z solidarną odpowiedzialnością wspólników- oznaczająco to, że:

  • każdy wspólnik odpowiada cały majątkiem za całość zobowiązań spółki,
  • roszczenie można skierować do dowolnego z nich,
  • kwestia ewentualnych rozliczeń pomiędzy wspólnikami nie leży w gestii wierzyciela, a samych wspólników (regres).

Polecamy Forum prawa

Kiedy warto pozwać wszystkich wspólników

Jedną z charakterystycznych cech umowy spółki cywilnej jest to, że wszystkie prawa i rzeczy wniesione do „spółki” (np. w celu rozpoczęcia działalności) stanowią współwłasność łączną wspólników. Aby móc skutecznie prowadzić egzekucję z tego majątku wspólnego, należy dysponować tytułem wykonawczym wydanym przeciwko wszystkich wspólnikom. W innym wypadku, będziemy mogli sięgnąć jedynie do majątku osobistego wspólnika, który widnieje na tytule wykonawczym- co nie zawsze może być opłacalne.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż nie wiąże się to ze zmianą opłat, zawsze warto dysponować tytułem wydanym przeciwko wszystkim wspólnikom spółki cywilnej- to czy skierujemy roszczenie do majątku wspólnego, czy osobistego (osobistych) wybranego (wybranych) wspólników stanowi nasz wybór.

Co musi być załączone do pozwu?

Abstrahując od kwestii dowodów i załączników, które muszą znaleźć się w pozwie, ważne aby dołączyć do niego odpisy z ewidencji działalności gospodarczej wspólników, których pozywamy. Wskazywać one będą bowiem na to, że rzeczywiście nimi są. Nie będziemy bowiem (co do zasady) dysponować umową spółki- spółki cywilne nie mają zaś odrębnego rejestru. Wzmianka o tym, że dany przedsiębiorca (czy spółka) uczestniczy w spółce cywilnej znajdzie się w:

  • wypisie z ewidencji działalności gospodarczej (osoby fizyczne)
  • odpisie z rejestru przedsiębiorców krs (osoby prawne i „ułomne osoby prawne”).

Jeśli powodem jest przedsiębiorca, zawsze będziemy mieli do czynienia z postępowaniem w sprawach gospodarczych! A co za tym idzie prekluzją dowodową.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...