Na ile przydatny jest dostęp on-line do ksiąg wieczystych?

System dostępu do treści wybrany przez Ministerstwo, zakłada, że użytkownik zna numer księgi wieczystej, którą chce przeglądać.
Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło usługę, która umożliwia wgląd w dowolną (migrowaną) księgę wieczystą- jest do dopełnienie zasady jawności ksiąg wieczystych. Na ile jednak jest to przydatne w obrocie.

Pełna informacja o treści księgi

Nie ulega wątpliwością, że dane prezentowane w ministerialnej bazie są kompletne. Użytkownik nie tylko ma wgląd w pełną, aktualną treść księgi wieczystej, ale także (co niezwykle istotne) do jej pełnej wersji, może więc prześledzić całą historię nieruchomości. Wygląd aplikacji odzwierciedla wygląd papierowego wyciągu- dla osób obeznanych z odczytywaniem księgi jest to więc duża wygoda. 

Można więc uzyskać informacje m.in. o:

  • typie nieruchomości (gruntowa, budynkowa, zabudowana itp.),
  • właściwościach nieruchomości (położenie, wielkość, nr działki ewidencyjnej),
  • właścicielach (obecnych i dawnych),
  • sposobie nabycia (umowa cywilnoprawna, orzeczenie sądu, decyzja administracyjna)
  • obciążeniach na nieruchomości (służebności, hipoteki),
  • ostrzeżeniach (o toczących się postępowaniach, umowach przedwstępnych i zobowiązujących- jeśli zostały ujawnione w księdze).

Zastosowane rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze od wyszukiwarki podmiotów w KRS (również dostępnego na stronie internetowej ministerstwa)- ta bowiem przedstawia jedynie podstawowe informacje o podmiocie (siedzibę, numer krs, osoby upoważnione do reprezentowania itp.).

To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z weryfikacją nieruchomości- nie tylko nie trzeba ponosić kosztów odpisów, ale także ekspediować pracowników do czytelni.

Polecamy: Rejestr ksiąg wieczystych on-line na stronie ministerstwa sprawiedliwości

Tylko ze znajomością numeru księgi wieczystej

System dostępu do treści wybrany przez Ministerstwo, zakłada, że użytkownik zna numer księgi wieczystej, którą chce przeglądać. Koresponduje to z założeniami elektronicznej księgi wieczystej (system nigdy nie pozwalał wnioskodawcom na wyszukiwanie nieruchomości po innych parametrach- jak adres, czy dane właściciela). Pozwala to uniknąć „infiltracji” stanu majątkowego innych osób i instytucji (np. sprawdzenie czy Kowalski ma zadłużenie hipoteczne, albo w jaki sposób kupił nieruchomość, na którą „ewidentnie go nie stać”). System ten pozwala ujawnić treść księgi wieczystej każdemu- zakładając, że zna jej numer.

Problem z tym rozwiązaniem sprowadza się do jego użyteczności jako narzędzia do:

  • sprawdzania numeru księgi wieczystej nieruchomości (teraz konieczne jest zasięgnięcie informacji w rejestrze gruntów i budynków).
  • poszukiwania majątku dłużników (również komornicy muszą sięgać do rejestru gruntów).

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że niedogodności przedstawione powyżej, nie przeważają nad koniecznością zapewnienia ochrony danych osobowych obywateli- figurujących w księgach wieczystych.

Tylko informacyjnie

Księgi wieczyste on-line, pełnią jedynie funkcję informacyjną. W żaden sposób wydruk dokonany z rejestru nie ma mocy dokumentu urzędowego. Aby osiągnąć ten status wydruk musi być opatrzony odpowiednimi pieczęciami i podpisem osoby upoważnionej do jego wydania.

Oznacza to, że mimo pewności informacji zawartych w rejestrze on-line, posłużenie się tymi informacjami wymaga uzyskania formalnego wypisu (koszt 30 lub 60 zł). Oznacza to w dalszym ciągu uzależnienie urzędów i sądów od papierowego obiegu informacji.

Nawet planowana zmiana, w zakresie wypisów z KRS- zakłada odpłatność uzyskania wypisu elektronicznego.

Polecamy:Koniec z kolejkami po odpis z KRS

Podobnie, przy zakupie nieruchomości czy innych czynnościach związanych z obrotem nieruchomościami (czy prawami spółdzielczymi)- również konieczne będzie pozyskanie wypisu z księgi wieczystej- co w żadnym stopniu nie ułatwia pracy notariuszom.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...