Prawa autorskie w spółce handlowej

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Prawa autorskie jako składnik majątku spółki / Fot. Fotolia
Spółka jako pracodawca stanie się właścicielem praw majątkowych do utworu pracownika. Co jednak z prawami do utworu wspólnika lub członka zarządu?

Prawa autorskie w spółce

Spółki handlowe, jako odrębne podmioty dysponują własnym majątkiem. W jego skład mogą wchodzić również prawa autorskie. Z racji istniejącego w polskim ustawodawstwie dualizmu prawa autorskiego (z podziałem na prawa osobiste i majątkowe) mowa tutaj jednak jedynie o prawach autorskich majątkowych, jako tych które mogą być przedmiotem obrotu. Należy bowiem pamiętać, że prawa autorskie osobiste (prawo do „ojcostwa” utworu) są niezbywalne i nieograniczone w czasie.

Prawa autorskie osobiste nigdy nie będą przysługiwały innemu podmiotowi, niż osoba fizyczna, gdyż tylko człowiek może być autorem utworu autorskiego.

Spółka nigdy nie będzie autorem utworu. Autorem jest zawsze konkretna osoba fizyczna.

Zobacz: Utwór audiowizualny a prawo autorskie

Utwór pracownika

Prawa autorskie majątkowe mogą stać się składnikiem majątkowym spółki na kilka sposobów. Przede wszystkim mogą one być wynikiem pracy zatrudnionych w spółce osób. Zgodnie bowiem z art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pracodawca, z chwilą przyjęcia utworu wykonanego przez pracownika w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych, nabywa prawa majątkowego do niego.

Ustawa jak i umowa o pracę mogą stanowić, iż prawa autorskie do utworu pracowniczego nie będą przysługiwać pracodawcy.

Bardzo istotne jest tutaj odróżnienie sytuacji, w której utwór powstał w wykonaniu obowiązków pracownika. Tylko bowiem w takiej sytuacji pracodawca może nabyć prawa majątkowe.

X w trakcie wykonywania pracy wykonał projekt chroniony prawami autorskimi. W takiej sytuacji pracodawca nabędzie prawa autorskie majątkowe. Jednakże gdyby X projekt wykonał poza godzinami pracy i bez związku z wykonywaną pracą, wtedy prawa autorskie majątkowe będą należały się jemu.

Zobacz: Odpowiedzialność karna przy ochronie praw autorskich

Prawa autorskie jako aport

Niezależnie od tego prawa autorskie majątkowe mogą być również przedmiotem aportu (czyli wkładu niepieniężnego) do spółki. Zgodnie z art. 14 Kodeksu spółek handlowych przedmiotem wkładu do spółki nie mogą być prawa niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Nie dotyczy to zatem praw autorskich majątkowych, które mają określoną wartość majątkową (mogą być więc wycenione), są zbywalne (art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), dają się uwzględnić w bilansie spółki, a także podlegają egzekucji (jak wiadomo spółka nie może być bowiem twórcą).

Prawa autorskie majątkowe mogą też wejść do majątku spółki na podstawie czynności prawnej.

Moja firma
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...