Dzierżawa praw autorskich - porada

Monika Kuś
rozwiń więcej
Pytanie o możliwość dzierżawy praw autorskich przez długi czas pozostawało otwarte.
Czy prawa autorskie możemy dzierżawić? Na czym polega dzierżawa praw autorskich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Dzierżawa praw autorskich może okazać się doskonałym rozwiązaniem, jeżeli naszym celem jest udostępnienie innej osobie jakichś praw albo rzeczy, lecz jednocześnie nie chcielibyśmy, aby zostało dokonane przeniesienie własności.

Czym jest dzierżawa?

Kwestie związane z tym typem umowy reguluje kodeks cywilny, a konkretnie artykuły od 693 – 709. W myśl prawa przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz (art. 693§1 Kodeksu Cywilnego, Dz.U z 18 maja 1964 Nr 16 poz.93). Najistotniejsze są tutaj dwie sprawy: 

  • Przedmiot dzierżawy – może nim być tylko rzecz lub prawo przynoszące pożytki
  • Odpłatność – w zamian za używanie rzeczy jesteśmy zobowiązani do płacenia czynszu

Typowymi przypadkami dzierżawy są np. grunty rolne, sprzęt biurowy, konie, strych od wspólnoty mieszkaniowej, parking od sąsiada,  etc. 

Czy możliwa jest dzierżawa w prawie autorskim?

Pytanie o możliwość dzierżawy praw autorskich przez długi czas pozostawało otwarte. W  tym wypadku jednak nie poznamy odpowiedzi kierując się tylko ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Dlaczego? Ponieważ wyróżnia tylko następujące sposoby przejścia autorskich praw majątkowych:

  • w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy;
  • umowy o korzystanie z utworu, czyli licencje.

Polecamy: Jak przenosić autorskie prawa majątkowe?

Sąd Najwyższy a dzierżawa praw autorskich

Tutaj przychodzi z pomocą Sąd Najwyższy, który w wyroku z 26 stycznia 2011r orzekł, że unormowanie w prawie autorskim umów mających za przedmiot prawa autorskie nie eliminuje stosowania przepisów kodeksu cywilnego, w tym jego części szczególnej. Jak czytamy, nie jest więc wykluczone zawieranie umów innych, aniżeli przewidziane w prawie autorskim umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych albo umowy o korzystanie z utworu (licencyjne), przy uwzględnieniu specyfiki praw autorskich. Nie ma też więc podstaw do wyłączenia – z zasady – dopuszczalności ustanowienia dzierżawy na prawach autorskich, oczywiście przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 709 k.c. (tutaj mamy na myśli, że przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw). Dzierżawa musiałaby jednak obejmować przynajmniej jedno pole eksploatacji i związaną z nim możliwość uzyskiwania pożytków, na przykład dawać dzierżawcy prawo odpłatnego wystawiania utworu ( IV CSK 274/10).

Jeśli umowy zawartej pomiędzy stronami nie potrafimy jednoznacznie zakwalifikować jako dzierżawy, wówczas wątpliwości mogą być wyjaśniane w drodze wykładni konkretnej umowy, dokonywanej na podstawie art. 65 k.c., przy uwzględnieniu przepisów prawa autorskiego.

Wyrok Sądu Najwyższego dotyczy konkretnego przypadku, a mianowicie wystawy fotografii. Sąd bierze jednak pod uwagę fakt, iż podobnie jak w wypadku innych dzieł – ostateczna ocena zależy od tego, czy dany utwór spełnia wszystkie ustawowe kryteria dotyczące utworów, a zwłaszcza zbada przesłankę twórczości.  Można  jednak przypuszczać, że spraw o podobnym charakterze pojawi się w polskich sądach więcej, chociażby dlatego, że dotychczas materia ta nie była zbyt często poruszana.

Polecamy: Prawo autorskie - vademecum

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...