Kradzież zdjęć ze stron internetowych a ochrona praw autorskich

Monika Pązik
rozwiń więcej
Kradzież zdjęć ze stron internetowych a ochrona praw autorskich. / inforCMS
Osoby publikujące zdjęcia na stronach internetowych często narażone są na kradzieże ze strony innych użytkowników, którzy następnie zamieszczają je na innych serwisach. Czy zdjęcia w internecie objęte są ochroną przepisami prawa autorskiego? Jak należy postąpić w przypadku kradzieży?

Metodą najczęściej wykorzystywaną na portalach internetowych jest zastrzeganie prawa do wykorzystywania utworów, zdjęć, artykułów poprzez zaakceptowanie regulaminu serwisu, w którym najczęściej można spotkać się z zapisem dotyczącym korzystania z praw autorskich do danego dzieła na podstawie udzielanej licencji przez jego twórcę. Niezwykle istotne jest zatem zapoznanie się dokładnie z zamieszonym regulaminem serwisu. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy użytkownicy zamieszczają własne zdjęcia na stworzonym przez siebie blogu bądź portalu. Wówczas, w przypadku używania danego zdjęcia przez innych użytkowników bez podania źródła oraz autora można znacznie skuteczniej dochodzić swoich racji i szybciej uzyskać stosowne zadośćuczynienie w wyniku kradzieży.

Co zrobić, gdy znajdziemy własne zdjęcie na innym portalu?

W przypadku znalezienia zdjęcia własnego autorstwa należy od razu reagować. W tym przypadku należy odwołać się do przepisów ustawy o prawach autorskich. W odniesieniu do zdjęć zastosowanie znajdą przepisy dotyczące ochrony osobistych praw autorskich, czyli takich, które powstają w chwili tworzenia danego dzieła, w tym przypadku zdjęcia. Są to prawa niezbywalne, a ich ochrona nie jest ograniczona w czasie. Nie można zatem ich zbyć ze względu na osobistą więź łącząca autora ze zdjęciem. Przede wszystkim wyraża się to w oznaczeniu dzieła imieniem, nazwiskiem bądź pseudonimem autora. W przypadku kradzieży zastosowanie będzie miał art. 78 ustawy.

Zobacz również: Kto może korzystać z prawa przedruków w Internecie?

Ochrona osobistych praw autorskich

W przypadku jakiegokolwiek naruszenia prawa do zdjęcia (kradzieży) autorowi służą odpowiednie roszczenia, wynikające z mocy samego prawa. W pierwszej kolejności autor może żądać od osoby, która dopuściła się naruszenia wykonania odpowiednich czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia, w tym publicznego oświadczenia. Ponadto autorowi służy roszczenie o pieniężne zadośćuczynienie bądź uiszczenie odpowiedniej kwoty sumy pieniężnej na wskazany przez autora cel społeczny. Ważne jest jednak, że do możliwości istnienia roszczenia konieczne jest wykazanie winy drugiego użytkownika. Jednakże nie ma to odniesienie do roszczenia o usunięcie skutków naruszenia, bowiem z takim roszczeniem twórca może wystąpić niezależnie od zawinienia sprawcy.

Autor zdjęć może ponadto domagać się na drodze cywilnej ustalenia istnienia bądź nieistnienia prawa do danego zdjęcia. Dodatkowo autorskie prawa osobiste nie wygasają z chwilą śmierci autora. Zgodnie z art. 78 § 2 ustawy, jeżeli twórca nie wyraził innej woli, po jego śmierci z powództwem o ochronę autorskich praw osobistych zmarłego może wystąpić małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa. Należy jednak pamiętać, że rozporządzanie po śmierci autora jego dziełem nie uprawnia spadkobierców do działania, które mogłoby naruszyć treść bądź formę danego dzieła (zdjęcia). Zatem podsumowując spadkobiercy mają prawo dochodzić wszelkich roszczeń, jakie przysługiwały autorowi z tytułu naruszenia bądź kradzieży. Warto również zaznaczyć, iż w przypadku kradzieży podstawą do działania może być także pociągnięcie osoby posługującej się zdjęciem do odpowiedzialności karnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...