Publikacja pracy dyplomowej a ochrona praw autorskich

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
Publikacja pracy dyplomowej a ochrona praw autorskich / ShutterStock
Studenci, którzy uzyskali już tytuł naukowy i postanowili opublikować całą bądź fragmenty pracy dyplomowej muszą poczekać sześć miesięcy od dnia obrony pracy. Wcześniejsza publikacja może stanowić naruszenie praw autorskich.

Po zakończeniu kształcenia wyższego i uzyskaniu odpowiedniego tytułu naukowego, żmudnie pisana praca dyplomowa zostaje najczęściej odłożona na półkę. Studenci mogą jednak zastanowić się nad jej publikacją, np. w czasopiśmie naukowym bądź w Internecie. Muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów o prawach autorskich. Zgodnie z art. 15a ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych uczelnie mają pierwszeństwo w publikowaniu pracy dyplomowej swoich studentów w terminie sześciu miesięcy od dnia obrony.

Prawo do pierwszej publikacji

Prawo uczelni do pierwszej publikacji pracy dyplomowej powstaje z chwilą stworzenia tej pracy. Wynika to m.in. z regulacji art. 14 ustawy o prawach autorskich. Wskazany ustawowy, sześciomiesięczny termin pierwszej publikacji jest niewątpliwie długi, w szczególności, jeżeli student otrzymał propozycję publikacji za wynagrodzeniem. Prawo do pierwszej publikacji przysługuje uczelniom wyższym zarówno publicznym, jak i niepublicznym oraz odnosi się do prac studentów studiów dziennych i zaocznych. Zakres regulacji zawartych w przepisach ustawy o prawach autorskich obejmuje również szkoły zawodowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Prawo do wynagrodzenia

Publikacja pracy dyplomowej przez uczelnię nie pozbawia studenta prawa do wynagrodzenia. Uczelnia, która podejmuje się publikacji własnym kosztem, bez wypłaty studentowi wynagrodzenia, powinna skierować do niego oświadczenie, w którym zrzeka się uprawnień do pierwszeństwa w publikacji i umożliwia mu wydanie utworu we własnym zakresie. Student powinien otrzymać również ofertę wydawniczą, która opierać się będzie na zasadzie nieodpłatności.

Na podstawie treści art. 14 ust. 2 ustawy uczelnia może nieodpłatnie korzystać z pracy dyplomowej oraz udostępniać ją osobom trzecim, zgodnie z przeznaczeniem bądź postanowieniami umowy zawartej ze studentem. Najczęściej dotyczy to opinii, badań i ekspertyz zawartych w pracy dyplomowej.

Kiedy student będzie mógł opublikować pracę?

Po upływie sześciomiesięcznego terminu studenta nie obowiązują już wskazane regulacje i może on dowolnie rozporządzać swoją pracą dyplomową. Przed jego upływem może natomiast wystąpić do władz uczelni o udzielenie zgody na publikację. Często zdarza się tak, że uczelnie nie podejmują się w ogóle publikacji toteż, aby uniknąć problemów z naruszeniem praw autorskich warto wystąpić z taką zgodą.

Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...