Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r.

Jerzy Piskorski
Radca prawny
rozwiń więcej
Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r. /fot. Fotolia
Od 1 lipca 2018 r. lekarze nie będą wystawiać zaświadczeń lekarskich potocznie nazywanych L4 w formie papierowej. Wszystko za sprawą art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (…), który przewiduje możliwość korzystania przez lekarzy z tradycyjnej papierowej formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (tzw. zwolnień lekarskich) jedynie do końca czerwca 2018 r., zaś następnie zastąpi ją forma elektroniczna (e-ZLA).

Tzw. e-zwolnienia- czy to naprawdę coś nowego?

Zmiany, które mają powszechnie obowiązywać od 1 lipca 2018 r., nie są zasadniczo czymś nowym. Już 1 stycznia 2016 r. weszło w życie nowe brzmienie art. 55a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które wprowadziło możliwość wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich po wcześniejszym założeniu profilu na PUE oraz otrzymaniu certyfikatu ZUS. A zatem, system e-zwolnień formalnie funkcjonuje w polskim porządku prawnym już przeszło dwa lata. Elektroniczne zaświadczenie lekarskie jest bezpośrednio przesyłane przez lekarza do ZUS’u, a następnie do pracodawcy, na profil płatnika w PUE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych), a w przypadku, gdy pacjent posiada profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS, informacja ta jest przekazywana również jemu. Ustawodawca wprowadził okres przejściowy do 30 czerwca 2018 r., w którym lekarze mogą jeszcze zamiast tylko e-ZLA wystawiać zaświadczenia w formie papierowej.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Aby jednak system elektronicznych zaświadczeń mógł spełniać swoje funkcje, płatnik składek musi mieć założony profil na PUE, a następnie poinformować swoich pracowników o elektronicznej obsłudze zaświadczeń lekarskich. Obowiązek założenia konta na PUE do końca 2015 roku ciążył na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Pracownicy tychże przedsiębiorców mogli więc korzystać z sytemu e-zwolnień już od 1 stycznia 2016 r. Płatnicy, którzy nie założyli profilu na PUE byli zobowiązani do końca grudnia 2015 r. pisemnie poinformować swoich ubezpieczonych o obowiązku dostarczania od 1 stycznia 2016 r. wydruków e-ZLA.

Od 1 lipca 2018 r. funkcjonować będą jedynie zaświadczenia w formie elektronicznej. W tym miejscu nasuwa się pytanie, co w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy nasz pracodawca (płatnik) posiada konto na PUE i czy nasze zaświadczenie skutecznie do niego dotrze? Mimo iż pracodawca ma założony profil PUE i zaświadczenie może być przekazane elektronicznie, ubezpieczony ma prawo zażądać od lekarza wydruku elektronicznego zaświadczenia lekarskiego.

INFORAKADEMIA: E-składka, czyli jedno konto w ZUS 

W razie gdy pracodawca nie posiada konta na PUE, lekarz wystawiający elektroniczne zaświadczenie lekarskie zostanie powiadomiony o tym przez system, i będzie zobowiązany wręczyć pacjentowi wydruk zaświadczenia elektronicznego oraz poinformować go o obowiązku dostarczenia tego wydruku pracodawcy. Pacjent nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zaświadczenia do pracodawcy i nie grozi mu ewentualność obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia terminu. Pracodawca zaś jest zobowiązany niezwłocznie przekazać zaświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego.

Zobacz: ZUS

Jakie korzyści niosą elektroniczne zaświadczenia lekarskie?

Ustawodawca zapewnia, iż nowa forma zaświadczeń znacznie ułatwia pracę lekarzom. Aby wystawienie e-zwolnień było jednak możliwe lekarz musi mieć założony profil na platformie usług elektronicznych ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową, która pozwoli wystawiać zaświadczenia lekarskie podczas wizyty domowej nawet za pomocą urządzenia mobilnego. System przekaże także lekarzowi informację o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS oraz automatycznie wypełni formularz wniosku ZUS PR-4. Lekarz będzie mógł więc od razu wystawić wniosek o rehabilitację. System zapewni bezpośredni dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz w przypadku wystawienia e-ZLA z powodu opieki nad członkiem rodziny – również do danych tych członków. Jeśli chodzi o przedsiębiorcę, który już korzysta z profilu PUE, ma on dostęp do wszystkich elektronicznych zaświadczeń lekarskich swoich pracowników, a co więcej system daje mu możliwość wysłania wniosku o kontrolę takiego zaświadczenia.

Oczywiście korzyści z nowej formy tzw. L4 miały płynąć także dla pacjenta (ubezpieczonego), który miał uniknąć kłopotliwego dostarczania zaświadczenia lekarskiego w formie papierowej do pracodawcy podczas swojej choroby czy opieki nad członkiem rodziny. Korzyść ta jednak uzależniona jest od korzystania z profilu PUE przez jego pracodawcę, gdyż w innym wypadku zasadniczo jego obowiązki się nie zmienią.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2017 r., poz. 1368),

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 992).

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...