Ochrona wynagrodzenia za pracę

Małgorzata Małecka
Radca prawny
rozwiń więcej
Ochrona wynagrodzenia za pracę /Fot. Fotolia / fot. Fotolia
Kodeks pracy w art. 87 przewiduje wyjątki od obowiązku pracodawcy wypłaty pracownikowi wynagrodzenia w pełnej wysokości. Kodeks pracy przewiduje trzy sposoby zmniejszania wynagrodzenia za pracę pracownika są to: odliczenie należności publicznych, potrącenia, odliczenie wynagrodzenia wypłaconego za okres nieobecności. Ponadto dopuszczalne są potrącenia dokonywane za zgodą pracownika.

Pomniejszenia wynagrodzenia pracownika dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi. Jeżeli pracodawca dokona potrącenia niezgodnie z prawem wówczas pracownikowi przysługuje roszczenie o zapłatę nienależnie potrąconego przez pracodawcę wynagrodzenia.

Kodeks pracy szczegółowo określa kolejność dokonywanych potrąceń. W pierwszej kolejności są to sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, następnie sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, potem zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi i kary pieniężne przewidziane w kodeksie pracy.

Przez świadczenia alimentacyjne należy rozumieć nie tylko świadczenia wynikające z obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny, ale także z rent cywilnych spełniających funkcję alimentacyjną. Świadczenia alimentacyjne mogą być potrącane do 3/5 wynagrodzenia pracownika i nie istnieje tu żadna kwota wolna od potrąceń.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Tytułami wykonawczymi są w przypadku postępowania cywilnego tytuły egzekucyjne zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Tytułami egzekucyjnymi są orzeczenia sądu albo referendarza sądowego, prawomocne albo podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak też ugody sądowe, wyroki i ugody zawarte przed sądem polubownym, ugody zawarte przed mediatorem, inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej, niektóre akty notarialne, w których dłużnik poddał się egzekucji. W przypadku postępowania administracyjnego są postanowienia i decyzje organów administracji państwowej, z których wynikają obowiązki podlegające egzekucji administracyjnej.

Zaliczka pieniężna to zaliczka udzielona pracownikowi na pokrycie należności związanych z wykonywaniem pracy, które ponosi pracodawca.

Kary pieniężna to kary porządkowe, które przeznaczane są na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy u pracodawcy. Nie należy kar pieniężnych utożsamiać z możliwością potrącenia odszkodowania z tytułu wyrządzenia przez pracownika szkody pracodawcy.

Zobacz: Pracownik i ZUS

Potrącenia inne niż świadczenia alimentacyjne dokonywane są do połowy wynagrodzenia pracownika, a kwota wolna od potrąceń wynosi połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne; 75% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, a 90% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu kar pieniężnych.

Do wynagrodzenia będącego podstawą potrąceń wlicza się przypadające do wypłaty w danym miesiącu składniki wynagrodzenia za dany miesiąc oraz te przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...