Bezpłatna opieka zdrowotna po stracie pracy

Redakcja
rozwiń więcej
opieka zdrowotna po stracie pracy
Strata pracy wiąże się m.in. z zakończeniem ubezpieczenia zdrowotnego, co powoduje odpłatność za każdą wizytę u lekarza. Prawo do świadczeń zdrowotnych maja m.in. bezrobotni, którzy zarejestrują się w urzędzie pracy. W jaki sposób uzyskać bezpłatną opiekę zdrowotną po stracie pracy?

Wygaśniecie ubezpieczenia zdrowotnego

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej nie wygasa bezpośrednio po ustaniu ubezpieczenia  zdrowotnego. Możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej wygasa po 30 dniach od rozwiązania umowy o pracę. Taka sama sytuacja jest z przedsiębiorcą, który kończy swoja działalność gospodarczą. Po 30 dniach kończy się również ubezpieczenie członków rodziny zmarłego ubezpieczonego.

W przypadków uczniów i studentów ubezpieczenie zdrowotne wygasa po 4 miesiącach od ukończenia szkoły lub studiów albo od wykreślenia z listy uczniów lub studentów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Urząd pracy

Najprostszym sposobem na uzyskanie dostępu do bezpłatnego leczenia jest jak najszybsze zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje wszystkim zarejestrowanym bezrobotnym. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy bezrobotny posiada prawo do zasiłku czy nie. Osoba, która utraciła status bezrobotnego może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej jeszcze przez 30 dni.

ZUS czy OFE – co wybrać?

Środki unijne na szkolenia

Uczestnik szkoleń finansowanych ze środków Unii Europejskiej podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie mają innego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem. Uprawnienie takie uzyskuje ten uczestnik szkolenia, który pobiera stypendium szkoleniowe. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje uczestnikowi w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy. Po zakończeniu szkolenia ubezpieczenie wygasa w ciągu 7 dni od zakończenia szkolenia.

Jakie są formy wsparcia dla młodych bezrobotnych?

Ubezpieczenie zdrowotne - kiedy można dobrowolnie?

Osoby, które nie są objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego mogą ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ. Warunkiem jest jednak zamieszkiwanie na terytorium Polski. Dobrowolne ubezpieczenie uzyskuje się w wyniku podpisania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umowa ta uprawnia podpisującego oraz jego rodzinę do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Umowę zawiera się poprzez złożenie wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek składa się we właściwym ze względu zamieszkania oddziale wojewódzkim NFZ.

Po zawarciu umowy o dobrowolne ubezpieczenie, ubezpieczony składa w ZUS druk ZUS ZZA będący zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wysokość składki dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wylicza się na podstawie deklarowanego dochodu miesięcznego. Dochód ten nie może być jednak niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które wynosiło w trzecim kwartale 2012 roku 3689,81 zł. Przy tej kwocie składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi  332,08 zł.

Jak uzyskać dotację na utworzenie nowych miejsc pracy?

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...