Gartner: ponad 50% pracowników biurowych na świecie będzie pracować zdalnie

Wiele dużych organizacji podkreśla, że nie może w pełni przejść na pracę zdalną, z różnych powodów. / Shutterstock
Gartner prognozuje, że do końca 2021 roku ponad połowa pracowników biurowych na świecie będzie pracować zdalnie. Czy to jest nowoczesny model pracy?

Przyśpieszone przejście na pracę zdalną

W 2019 roku osoby pracujące zdalnie stanowiły 27 proc. wszystkich pracowników biurowych. Dwa lata później ten udział ma wynieść aż 51 proc. To spory wzrost, za którym stoi pandemia COVID-19 i przyspieszona adaptacja technologii.

Do końca 2021 roku pracownicy zdalni mają stanowić jedną trzecią (32 proc.) wszystkich pracowników na całym świecie. To prawie dwukrotny wzrost w ciągu dwóch lat, bo w 2019 roku było to 17 proc. Gartner wziął pod lupę pracowników biurowych, czyli m.in. pisarzy, księgowych czy inżynierów, a pracę zdalną zdefiniował jako wykonywanie obowiązków poza firmą przez przynajmniej jeden dzień w tygodniu.

– Model hybrydowy to przyszłość pracy i odpowiedź na potrzeby pracodawców w zakresie siły roboczej – podkreśla Ranjit Atwal, starszy dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

Jak to wygląda na świecie?

Adopcja pracy zdalnej różni się w różnych miejscach na świecie i zależy wielu czynników: stopnia cyfryzacji, formy kultury organizacyjnej czy branży. W 2022 roku już 31 proc. pracowników na całym świecie ma pracować zdalnie (hybrydowo lub wyłącznie z domu). Liderem będą Stany Zjednoczone, z udziałem 53 proc. W Europie będzie to wyglądało różnie: pracownicy zdalni w Wielkiej Brytanii będą stanowić 52 proc. siły roboczej w 2022 roku, podczas gdy pracownicy zdalni w Niemczech i Francji - odpowiednio 37 proc. i 33 proc.

Liczbowo najwięcej pracowników zdalnych będzie w Indiach i Chinach, przy stosunkowo niskim udziale procentowym wśród wszystkich zatrudnionych. W Indiach będzie to 30, a w Chinach 28 proc.

Praca zdalna – czy dla wszystkich?

Mimo powszechnego dostępu do narzędzi umożliwiających pracę zdalną oraz oczekiwań ze strony pracowników, niektóre firmy ciągle mają obawy przed wdrożeniem pracy hybrydowej lub zdalnej na stałe. Jednak zarządzający firmami, które w ostatnich kilkunastu miesięcy przetestowały model pracy hybrydowej lub zdalnej, mają wyrobioną opinię na temat takiego rozwiązania:

– Wiele dużych organizacji podkreśla, że nie może w pełni przejść na pracę zdalną, z różnych powodów. Moim zdaniem to mit, a problemem nie są różne ograniczenia, a raczej brak elastyczności – mówi Janusz Pribulka, CEO Sagra Technology, dostawcy systemów IT (CRM i SFA).

– Przejście na pracę zdalną wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale także odpowiedniej kultury organizacyjnej, charakteryzującej się elastycznością i zwinnością. Tego może brakować dużym. Mniejsze organizacje często łatwiej adaptują się do nowych warunków. Dotyczy to również współpracy z klientami.

Przyspieszona transformacja

Wzrost wykorzystania pracy zdalnej rodzi potrzebę weryfikacji infrastruktury IT pod kątem umożliwienia organizacjom pracy z dowolnego miejsca.

– Do 2024 roku firmy będą zmuszone do przyspieszenia cyfrowej transformacji biznesu o co najmniej pięć lat. Plany te będą musiały dostosować się do świata po COVID-19, związanego ze zwiększoną potrzebą wdrożenia zdalnego i hybrydowego modelu pracy – tłumaczy Ranjit Atwal.

W procesie transformacji dużą rolę odgrywają produkty i usługi cyfrowe. Organizacje potrzebują zatem nowych strategii oraz inwestycji w nowe technologie, takie jak hiperautomatyzacja, sztuczna inteligencja czy inne, zapewniające większą elastyczność w organizacji pracy. Wśród technologii, które bardzo zyskały na znaczeniu w kontekście pracy zdalnej, jest cloud computing. Gartner prognozuje, że wydatki użytkowników na całym świecie na usługi chmury publicznej wzrosną w 2021 roku aż o 23 proc.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...