Jak rozliczać składkę zdrowotną przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności gospodarczej

Jak rozliczać składkę zdrowotną przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności gospodarczej /Fot. Fotolia / Fotolia
Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z tytułu której opłacam obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie za siebie. Od 1 sierpnia 2018 r. stanę się dodatkowo wspólnikiem spółki jawnej. W jakiej wysokości, w opisanej sytuacji, muszę uiszczać składkę zdrowotną od sierpnia i z jakim kodem tytułu ubezpieczenia powinienem rozliczyć składki zusowskie na deklaracji ZUS DRA?

Jeżeli będzie Pan uzyskiwał przychody z obu rodzajów działalności pozarolniczej, wówczas składka zdrowotna od sierpnia 2018 r. musi być odprowadzana w wysokości 639,89 zł miesięcznie, czyli w kwocie stanowiącej 9% podwójnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (9% x 3554,93 zł x 2). Składki zusowskie za okres po lipcu br. powinny być wykazywane na deklaracjach ZUS DRA z zastosowaniem kodu tytułu ubezpieczenia właściwego dla tego rodzaju aktywności biznesowej, od której opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne. Szczegóły - w uzasadnieniu.

W zakresie ubezpieczeń zusowskich wspólnicy spółki jawnej są traktowani jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Gdy dana osoba prowadzi równocześnie działalność gospodarczą oraz inną aktywność biznesową w charakterze wspólnika spółki osobowej (np. jawnej), wówczas dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń. W takich okolicznościach przedsiębiorca obejmowany jest ubezpieczeniami społecznymi tylko z jednego, wybranego przez siebie rodzaju pozarolniczej działalności (art. 9 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Z tytułu prowadzenia innych pozostałych rodzajów działalności przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym - ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zobacz: Prawo dla firm

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli ubezpieczony wykonujący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka zdrowotna jest należna osobno od każdego z nich. Tak stanowi art. 82 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej ustawa zdrowotna). Przy czym warto przypomnieć, że składka na to ubezpieczenie jest miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że pełną wysokość składki zdrowotnej należy opłacać odrębnie od każdego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Rodzajami działalności są:

  1. działalność gospodarcza prowadzona w formie:
  • spółki cywilnej,
  • jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki jawnej,
  • spółki komandytowej,
  • spółki partnerskiej;
  1. wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta;
  2. wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
  3. wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  4. inna niż wskazana wyżej pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych

- art. 82 ust.5 ustawy zdrowotnej.

Podsumowując, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i będący równolegle wspólnikiem spółki jawnej oraz uzyskujący przychody z obydwu tytułów:

  • podlega ubezpieczeniom społecznym z jednego wybranego przez siebie rodzaju ww. działalności;
  • musi opłacać składkę zdrowotną od obu wspomnianych tytułów ubezpieczeniowych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczać składkę zdrowotną przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności gospodarczej

W artykule przedstawiono również wzór wypełnionej części druku ZUS DRA.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...