Spory wynikające ze stosunku pracy

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Pracownik może dochodzić roszczeń na drodze sądowej wynikających ze stosunku pracy w przypadku, gdy został potraktowany przez pracodawcę w sposób niezgodny z przepisami kodeksu pracy.

Zanim jednak skieruje sprawę do sądu, może zażądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą i dążyć do polubownego załatwienia sporu.

W celu polubownego załatwienia sporu o roszczenie pracownika ze stosunku pracy zostaje powołana komisja pojednawcza. Komisję powołuje pracodawca wspólnie z zakładową organizacją związkową. Jej członkiem nie może być osoba zarządzająca zakładem pracy, główny księgowy, radca prawny oraz osoba prowadząca sprawy osobowe, zatrudnienia i płac. Komisja zobowiązana jest wybrać przewodniczącego i jego zastępców, jak również ustalić regulamin postępowania, a postępowanie przeprowadzać w zespołach składających się co najmniej z 3 członków. Sprawowanie obowiązków członka komisji jest funkcją społeczną, jednakże zachowuje się prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w pracach komisji. Wydatki związane z działalnością komisji w całości ponosi pracodawca.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W jaki sposób wstąpić na drogę sądową?

Postępowanie wszczyna się na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie.

Komisja pojednawcza powinna dążyć do tego, aby załatwienie sprawy w drodze ugody nastąpiło w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Ugoda nie może być jednak sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. W sytuacji, gdy postępowanie przed komisją nie doprowadziło do ugody, komisja może na żądanie pracownika, które ten zobowiązany jest złożyć w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania, przekazać do sądu. Pracownik sam również może wnieść sprawę do sądu. Może też wystąpić do sądu w ciągu 30 dni od daty zawarcia ugody z żądaniem uznania jej za bezskuteczną w sytuacji, gdy uważa, iż narusza ona jego interes.

Terminy

Spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają sądy pracy oraz sądy pracy i ubezpieczeń społecznych. Terminy dochodzenia roszczeń w sądzie uzależnione są od sprawy. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę należy złożyć w sądzie w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę. Żądanie o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie należy wnieść do sądu pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, iż można wnieść do sądu również żądanie o nawiązanie umowy o pracę. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

W sytuacji, gdy pracownik, bez swojej winy, nie złożył stosownego dokumentu do sądu, ten może na jego wniosek przywrócić termin. Wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uniemożliwiającej złożenie dokumentów w terminie, należy w nim uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Zobacz również: W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...