Wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na żądanie pracownika

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na żądanie pracownika
Zatrudniamy pracownika, który bardzo często, czasami dwa razy w miesiącu, przychodzi do działu kadr z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Pracownik twierdzi, że zaświadczenie jest mu potrzebne do przedłożenia odpowiednim organom. Czy w każdym przypadku musimy wydawać takie zaświadczenia, czy możemy np. ograniczyć ich sporządzanie do jednego zaświadczenia na kwartał?

Nie powinni Państwo limitować pracownikowi liczby wydawanych zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Mogą się Państwo bowiem narazić na zarzut braku dbałości o dobro pracownika.

UZASADNIENIE

Odmowa pracodawcy dotycząca wydania zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu mogłaby być potraktowana przez pracownika jako działanie na jego szkodę, gdyby okazało się, że pracownik na skutek braku aktualnego zaświadczenia nie mógł zrealizować swoich potrzeb, np. nie otrzymał kredytu na budowę domu. Powinni Państwo zatem każdorazowo, na wniosek pracownika, wystawiać zaświadczenie o jego zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Aby uporządkować tryb wystawiania tych zaświadczeń, można wprowadzić postanowienia w tej sprawie do regulaminu pracy, jeśli taki regulamin obowiązuje u Państwa (np. w regulaminie można wskazać osobę upoważnioną do wydania zaświadczenia, umieścić zapis, że zaświadczenie jest wydawane po złożeniu przez pracownika pisemnego wniosku itp.).

Przepisy prawa pracy nie regulują przedstawionego problemu. Jednak kwestie związane z wydawaniem pracownikowi zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu były rozpatrywane przez Sąd Najwyższy. W postanowieniu z 16 września 1999 r. (I PKN 331/99, OSNP 2001/9/314) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że pracownik może dochodzić przed sądem pracy nakazania udzielenia informacji mających istotne znaczenie dla jego sytuacji pracowniczej, jak też że powinnością pracodawcy jest dbałość o dobro pracownika oparta na zasadach współżycia społecznego. Pracodawca jest bowiem zobowiązany wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego (art. 94 pkt 10 Kodeksu pracy). Natomiast w wyroku z 11 czerwca 2003 r. (I PK 273/02, OSNP 2004/16/279) Sąd Najwyższy orzekł, że naruszenie przez pracodawcę zasad współżycia społecznego (uczciwego działania, dobrych obyczajów, przyzwoitości, lojalności wobec pracownika) stanowi czyn niedozwolony (art. 415 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy).

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

PRZYKŁAD

Pracownik poprosił w kadrach o wystawienie zaświadczenia o wynagrodzeniu, aby złożyć je w zakładzie pracy żony w związku z ubieganiem się przez nią o dofinansowanie do wycieczki dla dziecka. Za kilka dni pracownik zwrócił się ponownie z prośbą o wystawienie dwóch zaświadczeń. Jedno zaświadczenie dotyczyło zatrudnienia, o którym informacja była potrzebna do ubiegania się o przyjęcie na kurs języka angielskiego finansowany ze środków unijnych. Drugie zaświadczenie, o wysokości wynagrodzenia brutto z ostatnich 3 miesięcy, pracownik musiał przedstawić w celu podpisania umowy z siecią telefonii komórkowej. Pracodawca odmówił mu ponownego wydania zaświadczenia o wynagrodzeniu. Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Naraża się on na dochodzenie przez pracownika takiego zaświadczenia przed sądem oraz na zapłatę odszkodowania w przypadku wyrządzenia pracownikowi szkody na skutek niewydania zaświadczenia, jeżeli pracownik wystąpi do sądu pracy o takie roszczenie.

Należy pamiętać, że zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach pracownika może wystawić osoba upoważniona przez pracodawcę do wykonywania tych czynności.

 Podstawa prawna:

• art. 94 pkt 10, art. 300 Kodeksu pracy,

• art. 415 Kodeksu cywilnego.

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika, zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 8 maja 2002 r., I PKN 267/01, OSNP 2004/6/99)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...