Kiedy płatnik może opłacać składki na ZUS przekazem pocztowym

Janusz Starzycki
rozwiń więcej
inforCMS
Jesteśmy niewielką firmą zatrudniającą 2 pracowników, której działalność polega na wysyłkowej sprzedaży sprzętu elektronicznego. Zamierzamy rozszerzyć działalność przez sprzedaż na terenie całego kraju specjalistycznego sprzętu medycznego. Mamy zamiar być konkurencyjni na rynku i oferować nasze produkty po niższych cenach. Obecnie osiągamy niewielki obrót (nieprzekraczający miliona złotych). Dążymy do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego wybraliśmy tańszego operatora telefonicznego i chcemy zrezygnować z usług bankowych. Czy moglibyśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne przekazem pocztowym? Czy fakt, że wcześniej opłacaliśmy składki w formie bezgotówkowej za pomocą rachunku bankowego może nam teraz uniemożliwić opłacanie składek przekazem pocztowym?

RADA

 Mogą Państwo opłacać należności z tytułu składek za pomocą przekazu pocztowego. Zmiana formy dokonywania płatności składek nie pociąga za sobą obowiązku uzyskiwania przez Państwa firmę zgody ZUS na dokonywanie płatności przelewem.

UZASADNIENIE

Płatnicy składek mają obowiązek opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego przy użyciu m.in. bankowych dokumentów płatniczych bądź dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego przedsiębiorcom przez bank. Od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła ułatwienie dla płatników składek będących mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy należący do tej kategorii mogą opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego.

Mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

• zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,

• osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro*.

Możliwość opłacania składek przekazem pocztowym jest uprawnieniem mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że nadal podmioty te mogą opłacać składki w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego.

Datą opłacenia składek za pomocą przekazu pocztowego jest dzień wpłacenia składek w placówce pocztowej. Mikroprzedsiębiorcy, którzy zdecydują się opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego, powinni być jednak świadomi, że narażają się na ryzyko wystąpienia sytuacji, w której ZUS nie zidentyfikuje wpłaty składek dokonanej przekazem. Brak możliwości zidentyfikowania wpłaty obciąża wówczas płatnika, a nie ZUS. W konsekwencji, na koncie płatnika składek w ZUS może pojawić się zaległość, a przedsiębiorca poniesie skutki nieterminowego opłacenia składek. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wyjaśnić ewentualną niezgodność danych identyfikacyjnych z operatorem pocztowym.

Jeśli płatnik składek utraci status mikroprzedsiębiorcy ze względu na przekroczenie wysokości zatrudnienia lub wysokości rocznego obrotu, musi zacząć opłacać składki na ogólnych zasadach, tj. w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego. Niezastosowanie się do tego obowiązku naraża przedsiębiorcę na niebezpieczeństwo uznania przez ZUS wpłaty składek, której dokonał przekazem pocztowym, za nieterminową. Oczywiście pociąga to za sobą negatywne konsekwencje.

Kto może opłacać składki ZUS na poczcie

* Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, dzięki którym jest możliwe m.in. przyporządkowanie do określonej kategorii przedsiębiorców, przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego.

• art. 31, art. 47 ust. 4e, art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 104, art. 107, art. 109 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Janusz Starzycki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...