Opodatkowanie służebności przesyłu w 2015 r.

służebność przesyłu 2015 / Fotolia
Na chwilę obecną trwają zintensyfikowane prace nad zmianami w podatku dochodowym. Podatnicy mogą liczyć na nowe rozwiązania, które umożliwią im zmniejszenie obciążeń podatkowych. Projekt do znowelizowanych ustaw podatkowych zakłada m.in. zwolnienie z opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu służebności przesyłu.

Czym jest służebność przesyłu?

Instytucja służebności przesyłu została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Należy do grupy tzw. ograniczonych praw rzeczowych tuż obok zastawu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz hipoteki.

Art. 3051

Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Art. 49 § 1

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Treść tego prawa stanowi określone zachowanie właściciela nieruchomości polegające na znoszeniu już wybudowanych urządzeń albo takich, które mają dopiero powstać na obszarze jego własności. Należy dodać, że służebność może mieć charakter odpłatny.

W przypadku, gdy podmiot, któremu przysługuje własność nie wyrazi zgody na zawarcie umowy o służebność przesyłu, wówczas przedsiębiorca, do którego należą lub będą należeć urządzenia może wystąpić do sądu o jej ustanowienie za wynagrodzeniem. Analogiczne uprawnienie przysługuje właścicielowi w przypadku, gdy operator przesyłowy odmówi zapłaty.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Jak jest opodatkowana służebność obecnie?

Linia orzecznicza oraz interpretacyjna opodatkowania służebności przesyłu jest bardzo niejednolita. Część organów uważa, że otrzymywane wynagrodzenie przez właścicieli nieruchomości nie powinno w ogóle podlegać opodatkowaniu. Z kolei reszta podkreśla fakt, że odpłatne ustanowienie służebności przesyłu nie podlega zwolnieniu podatkowemu jak to ma miejsca w przypadku służebności gruntowej. Stąd korzyści uzyskane z tego tytułu powinny stanowić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2014 r. (sygn. ILPB2/415-22/14/4/ES).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 21 ust. 1

Wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

a) ustanowienia służebności gruntowej,

b) rekultywacji gruntów,

c) szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

- w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. nr 102, poz. 651, z późn. zm.)

Ponieważ odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności przesyłu nie są wolne od podatku najczęściej kwalifikowane są do przychodów z innych źródeł. Jednakże w orzecznictwie sadów administracyjnych można spotkać się z odrębnymi poglądami, które traktują służebność przesyłu jako tą objętą przedmiotowym zwolnieniem podatkowym. Przykładem może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 88/10.

Służebność przesyłu - niezbędne informacje

Ostatecznie tego typu poglądy spotkały się z liczną krytyką ze strony doktryny oraz organów skarbowych, ponieważ służebność gruntowa jest odrębną, niezależną instytucją prawa wobec służebności osobistej czy przesyłu.

Podkreśla się przy tym znaczenie reguły expressio unius est exclusio alterius - włączenie jednego jest wykluczeniem czegoś innego. Zgodnie z tą zasadą wykładni, gdy w akcie prawnym dojdzie do wymienienia określonych elementów zbioru, to z zakresu normy prawnej należy tym samym wyłączyć inne elementy, które nie zostały wymienione.

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Jakie zmiany nastąpią w opodatkowaniu służebności przesyłu?

Zgodnie z planami nowelizacyjnymi wynagrodzenie przysługujące właścicielowi nieruchomości w związku z ustanowieniem służebności przesyłu będzie wolne od opodatkowania - zarówno w podatku PIT jak i CIT.

W orzecznictwie zwraca się uwagę na to, że wynagrodzenie z tytułu służebności spełnia cele odszkodowawcze. Nie można mu przypisać cech zobowiązania, jakie łączy wierzyciela oraz dłużnika. Ten argument podkreśla się najdobitniej jako przesłankę zmiany w prawie podatkowym.

Choć krąg odbiorców planowanej ulgi będzie bardzo ograniczony to jednak zwolnienie z opodatkowania służebności przesyłu należy oceniać korzystnie. Pozostało mieć nadzieję, że ostry zapis w ustawach dochodowych wykluczy ewentualne spory interpretacyjne w przedmiocie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu.

Zgodnie z harmonogramem prac legislacyjnych, nowelizacja ustaw podatkowych miałaby wejść w życiu od 1 stycznia 2015 r.

Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Autor: Tomasz Stachowski

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...