Opony zimowe nie zawsze mogą być kosztem firmy

Katarzyna Miazek
rozwiń więcej
Adam Bujalski
rozwiń więcej
Jeżeli przedsiębiorca dokona zakupu opon zimowych wraz z nowym samochodem, a cały zakup zostanie ujęty na jednej fakturze, wówczas wartość początkowa samochodu będzie większa przy amortyzacji. W przypadku zakupu opon do samochodu używanego – zwiększone zostaną jedynie koszty firmy.

Rozpoczęła się wymiana opon letnich na zimowe. Przedsiębiorcy, którzy mają w planach zakup nowych „zimowek” muszą pamiętać, że rozliczenie tego wydatku w ramach firmy nie jest takie samo w każdym przypadku.

Jeżeli przedsiębiorca kupuje nowy samochód wraz z kompletem opon zimowych (w ramach jednej faktury), cena opon powiększa wartość początkową samochodu, jako koszt związany z zakupem środka trwałego. W takiej sytuacji wydatek poniesiony na zakup opon zimowych uwzględniany jest w kosztach podatkowych systematycznie, poprzez comiesięczne odpisy amortyzacyjne, naliczane od całej wartości początkowej samochodu.

Wydatki ponoszone na zakup opon zimowych do samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy stanowią koszt uzyskania przychodu. Co ważne, będzie nim także wydatek poniesiony na usługę wymiany opon. A zatem wydatki na zakup opon zimowych do samochodu już używanego w działalności, niezależnie od ich wysokości, można zaliczać bezpośrednio w koszty, są one bowiem wydatkami związanymi z bieżącą eksploatacją auta. Niezależnie od ich wartości – nie stanowią bowiem ulepszenia.

Opony do auta z kilometrówką

W sytuacji, gdy przedsiębiorca użytkuje na potrzeby działalności prywatny samochód osobowy nie stanowiący środka trwałego firmy, wydatki na zakup opon zimowych rozliczy jedynie w limicie. Prywatny samochód rozliczany jest w działalności gospodarczej na podstawie ewidencji przebiegu pojazdów, czyli tzw. kilometrówki. W takiej sytuacji wszystkie wydatki eksploatacyjne związane z bieżącym użytkowaniem tego auta można zaliczyć w koszt  jedynie do granicy, jaką wyznacza wynik przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów oraz stawki za 1 km przebiegu.  Bieżące wydatki związane np. z tankowaniem, naprawą, czy właśnie z zakupem opon zimowych, przedsiębiorca rozliczy zatem jedynie w ramach wyliczonego limitu.

Stawka za 1 km przebiegu samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika: Wysokość stawki
do 900 cm3 0,5214 zł
powyżej 900 cm3 0,8358 zł

PRZYKŁAD

Rocznie przedsiębiorca przejeżdża firmowym samochodem osobowym o pojemności skokowej silnika 1400 cm3 ok. 15 000 km. W założeniu średniomiesięcznie przejeżdża 1250 km (15 000 km : 12). Limit wydatków związanych z używaniem samochodu, do którego przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów firmy wynosi zatem: 1250 km x 0,8358 zł = 1 044,75 zł. Tyle maksymalnie przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w danym miesiącu w koszty firmy. Warto pamiętać, że w ramach limitu rozlicza koszty zakupu paliwa, ubezpieczenia czy ewentualnych napraw. Może się zatem zdarzyć, że limitu nie wystarczy, by rozliczyć cały koszt zakupu „zimowek”.

Zobacz również: Interpretacja indywidualna ochroni przed odsetkami

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...