Podatnicy, którzy zawieszą działalność, będą mogli nie składać deklaracji VAT

Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
rozwiń więcej
inforCMS
Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888) wprowadza możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Jest to nowość w polskich przepisach. Ustawa ta wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. 

Ustawa ta wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Według nowych przepisów podatnicy, którzy zawiesili działalność, będą zwolnieni z obowiązku składania deklaracji VAT-7. Zwolnienie to nie będzie dotyczyć wszystkich podatników zawieszających prowadzenie działalności. Przepisy dotyczące zawieszenia działalności i zmian w ustawie o VAT weszły w życie 20 września 2008 r.

Kto będzie mógł zawiesić działalność

Prawo do zawieszenia wykonywania działalności będzie miał przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Działalność gospodarczą przedsiębiorca będzie mógł zawiesić na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

Przedsiębiorcą według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Gdy działalność jest wykonywana w formie spółki cywilnej, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej będzie skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

WAŻNE!

Działalność gospodarczą będą mogli zawiesić tylko przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej ma jedynie prawo:

• wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

• przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

• zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

albo obowiązek:

• uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;

• wykonywać czynności nakazane przepisami prawa;

• osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca może zostać w okresie zawieszenia działalności poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Kto będzie zwolniony z obowiązku składania deklaracji VAT

Podatnik VAT, który zawiesi działalność, na podstawie nowych przepisów nie będzie miał obowiązku składania deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Zwolnienie to dotyczy również podatników rozliczających usługi taksówkowe na zasadzie ryczałtu. Do tej pory podatnik VAT, niezależnie od tego, czy w danym okresie osiągnął obroty, czy nie, musiał składać deklaracje VAT. Jednak to zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie będzie dotyczyło wszystkich podatników VAT, którzy zawiesili działalność. Dlatego będą musieli składać deklaracje VAT podatnicy, którzy zawiesili działalność, jeśli:

• są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE;

• dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

• dokonują importu usług lub nabywają towary - w zakresie których są podatnikiem.

Przedsiębiorcy mimo zawieszenia działalności będą musieli również składać deklaracje za okresy rozliczeniowe:

• w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;

• za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Przykład

Jan Kowalski zawiesił działalność od 15 listopada. Dlatego będzie musiał złożyć jeszcze deklarację za listopad.

Przykład

Jan Kowalski zawiesił działalność od 1 listopada. 20 października wykonał usługę budowlaną. Zapłatę za nią otrzymał 10 listopada. Dlatego obowiązek podatkowy powstał w listopadzie. Będzie musiał złożyć jeszcze deklarację za listopad.

Przykład

Jan Kowalski zawiesił działalność od 1 listopada na rok. W 2008 r. rozliczał podatek naliczony za pomocą proporcji. Dlatego musi złożyć deklarację za styczeń 2009 r., gdzie dokona rocznej korekty podatku naliczonego.

Przykład

Jan Kowalski zawiesił działalność od 1 listopada na rok. W deklaracji za wrzesień rozliczył VAT za usługę budowlaną, stosując stawkę 7%, a powinien zastosować stawkę 22%. Dlatego musi skorygować deklarację za wrzesień, mimo że zawiesił działalność.

Podatnicy, którzy zawieszą działalność na okres co najmniej 10 miesięcy, będą zwolnieni z obowiązku sporządzenia remanentu (art. 14 ust. 3 ustawy o VAT).

oprac. Joanna Dmowska

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...