Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
inforCMS
Jedną z uproszczonych form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców jest ryczałt. Wybór tej formy opłaca się głównie tym, którzy ponoszą niskie koszty prowadzenia firmy.

Opodatkowanie ryczałtem może wybrać nie tylko przedsiębiorca (również gdy prowadzi działalność w ramach spółki cywilnej czy jawnej osób fizycznych), ale też osoba osiągająca przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Stawki ryczałtu są zróżnicowane i zależą od rodzaju działalności (20 proc., 17 proc., 8,5 proc., 5,5 proc., 3 proc.), a podatek można opłacać miesięcznie lub kwartalnie.

Podatek od przychodów

Uproszczony charakter tej formy opodatkowania polega na tym, że podatek oblicza się od przychodów, bez uwzględniania kosztów uzyskanych przychodów. Tym samym brak jest obowiązku ewidencjonowania operacji gospodarczych dotyczących tych kosztów. Z drugiej jednak strony, taka konstrukcja ryczałtu oznacza, że wybór tej formy opodatkowania opłaca się przede wszystkim podatnikom, którzy ponoszą niższe koszty swej działalności. Specyfika zryczałtowanego podatku nie oznacza jednak, że kwota przychodu zawsze będzie stanowić podstawę opodatkowania.

Można odliczyć straty...

Podatnik, który opłaca ryczałt, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o PIT, czyli stratę z lat ubiegłych. Może ją odliczyć w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość odliczenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Odliczenie przysługuje tylko od przychodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę. Podatnik nie będzie mógł jednak odliczyć strat z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz ze źródeł przychodów, które są wolne od podatku dochodowego.

... składki i ulgę rehabilitacyjną...

Od przychodów opodatkowanych ryczałtem można odliczyć ponadto składki na ubezpieczenia społeczne, tj. ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Podatnik może też pomniejszyć przychód o ulgi podatkowe określone w art. 26 ustawy o PIT, czyli odliczane od podstawy opodatkowania. Może zatem pomniejszyć przychód o kwotę wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym, jeżeli jest osobą niepełnosprawną lub ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną (tzw. ulga rehabilitacyjna).

...wydatki na internet

Może też uwzględnić ulgę internetową, a zatem odliczyć od przychodu wydatki ponoszone na użytkowanie internetu w miejscu zamieszkania do kwoty 760 zł, a także darowizny. Chodzi tu o darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. przychodu. Łączna kwota darowizn nie może przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 6 proc. podstawy opodatkowania, czyli przychodu. W przypadku dokonywania odliczeń podatnik musi oczywiście pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów określonych w art. 26 ust. 5-7h ustawy o PIT, warunkujących korzystanie z powyższych ulg.

Ustawa o podatku zryczałtowanym wyraźnie wskazuje, że jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu i dokonuje odliczeń od przychodów, to może ich dokonać od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.

Podatnik może też dokonać określonych odliczeń od podatku obliczonego według właściwej stawki. Ryczałt w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. wymiaru tej składki.

JAK TO ZROBIĆ...

Odliczanie ulg przy ryczałcie

PROBLEM: Jestem osobą niepełnosprawną i prowadzę własną firmę. Do rozliczeń z fiskusem wybrałem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czy mogę w tej sytuacji korzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

ROZWIĄZANIE: Przedsiębiorca ma prawo odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przy czym może to również nastąpić w trakcie roku podatkowego.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...