Faktura korygująca pozwoli naprawić błąd

KT
rozwiń więcej
inforCMS
Podatnik, który sprzedawał np. usługi z nieprawidłową stawką VAT, powinien poprawić swój błąd, wystawiając fakturę korygującą.


Przedsiębiorcom sprzedającym towary lub usługi zdarzają się błędy w rozliczaniu VAT. Nieprawidłowości te mogą przybierać różną postać. W praktyce bywa np. tak, że przedsiębiorca zakwalifikuje sprzedaż świadczonych przez siebie usług jako zwolnioną z opodatkowania VAT. Po pewnym czasie jednak okazuje się, że taka sprzedaż powinna być objęta stawką VAT w wysokości 22 proc. W takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek poprawić swój błąd, wystawiając fakturę korygującą.


Gdzie szukać przepisów


Sposób rozliczenia przez sprzedawcę faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczności ich wystawienia. Przed dokonaniem takich rozliczeń przedsiębiorca powinien zapoznać się z przepisami rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.).


Kiedy faktura korygująca


Zgodnie z par. 17 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się m.in. wtedy, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Przepis ten dotyczy zatem opisanej na wstępie sytuacji przedstawiającej błąd popełniony przez przedsiębiorcę. Jeżeli podatnik ten już wie zarówno o popełnionej nieprawidłowości, jak i o konieczności wystawienia w związku z tym faktury korygującej, to następnie powinien upewnić się, co powinien zawierać taki dokument.


Jakie dane są konieczne


Otóż według par. 17 ust. 2 rozporządzenia, faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

- numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

- dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, w tym m.in. nazwę usług objętych podwyżką ceny;

- kwotę podwyższenia ceny bez podatku;

- kwotę podwyższenia podatku należnego.


O tym, jakie dane powinna zawierać faktura korygująca wystawiana w przypadku wspomnianych już pomyłek, mowa jest w par. 17 ust. 3 rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że na fakturze korygującej musi znaleźć się m.in. numer kolejny oraz data jej wystawienia; imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; kwoty podane w omyłkowej wysokości, a także kwoty w wysokości prawidłowej.


Czy możliwa faktura zbiorcza


W praktyce mogą jednak pojawić się problemy, gdy sprzedaż z błędną stawką dokonywana była przez wiele miesięcy, na przykład od stycznia 2006 r. do maja 2007 r. Mianowicie część podatników ma wątpliwości, czy w przypadku błędnego zastosowania stawki VAT można w takiej sytuacji wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą - w naszym przykładzie dotyczącą okresu styczeń 2006 r. - maj 2007 r. Przedstawimy najważniejsze zasady postępowania w takim przypadku. Otóż z uwagi na fakt, że sprzedaż była dokonywana w ciągu kilku miesięcy, to podatnik może wystawić jedną zbiorczą fakturę dla odbiorcy, w bieżącym miesiącu. Powinien do niej dołączyć wykaz faktur, do których wystawiono fakturę korygującą. Na fakturze korygującej oraz na załączniku do faktury należy zamieścić dane wymagane we wspomnianym par. 17 rozporządzenia. Trzeba też skorygować rejestry sprzedaży za poszczególne miesiące, w których nastąpiła sprzedaż z zaniżoną stawką podatku VAT.


Warto podkreślić, że taki sposób postępowania organy podatkowe uznają za właściwy. Świadczą o tym wyjaśnienia Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, nr PUS.II 443/63/06/MR, z 11 października 2006 r. Podkreślono w nich m.in., że wystawienie w związku z popełnieniem pomyłki w stawce podatku jednej zbiorczej faktury korygującej wraz z załącznikiem z danymi, o których mowa w par. 17 rozporządzenia, jest prawidłowe. Za właściwe uznano również sporządzenie korekt deklaracji do każdego z miesięcy objętych fakturą korygowaną, a także skorygowanie rejestru sprzedaży za poszczególne miesiące, w których nastąpiła sprzedaż z zaniżoną stawką VAT.


KT

 
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...