Outdoor Development Center

Aleksandra Fiszer
Starszy Specjalista ds. Projektów HR
rozwiń więcej
Grupa Tempo
Agencja Doradztwa Personalnego
rozwiń więcej
W zależności od umiejętności i sprawności fizycznej uczestników, zostaną im zaproponowane zadania takie jak np. zespołowe budowanie tratwy czy odnajdywanie zaginionych turystów.
Zastosowanie klasycznej metody development center nie spełniają Twoich oczekiwań? Wykorzystaj zalety wyjazdów outdoorowych organizując sesję outdoor development center.

Outdoor Development Center to unikalna metoda pozwalająca łączyć zalety wyjazdów outdoor i ośrodków rozwoju.

Zadania, w których wezmą udział uczestnicy są konstruowane z zachowaniem zasad obowiązujących przy klasycznym development center. Każde zadanie musi zawierać elementy pozwalające na obserwację wybranych do oceny kompetencji, a jego konstrukcja musi dawać takie same szanse wszystkim uczestnikom. W trakcie wykonywania zadań uczestnikom towarzyszą, assessorzy którzy oceniają ich zachowania, w identyczny sposób jak podczas typowego development center.

Jedyna różnica tkwi w charakterze zadań. Te, przed którymi staną uczestnicy outdoor development center będą odbywały się w warunkach dalekich od biurowej codzienności.

Zadania

W zależności od umiejętności i sprawności fizycznej uczestników, zostaną im zaproponowane zadania takie jak np. zespołowe budowanie tratwy czy odnajdywanie zaginionych turystów. Przeprowadzone formie zabawowej lub bardziej ekstremalnej, ale niemal zawsze zespołowej, pozwolą one na ocenę kompetencji pracowników w zdefiniowanych wcześniej obszarach.

Trzeba jednak przyznać, że i ta metoda ma swoje ograniczenia. Charakter zadań ogranicza bowiem zakres umiejętności, które można ocenić. Są to m.in.:

  • umiejętność współpracy,
  • komunikatywność,
  • zarządzanie zespołem,
  • rozwiązywanie problemów,
  • zarządzanie czasem,
  • przywództwo.

Porównaj: Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy headhunterskiej?

Jak łatwo zauważyć są to kompetencje, które można zakwalifikować do kategorii społecznych i managerskich. Tego typu kompetencje są na tyle uniwersalne, że bez trudu można je przenieść z biurowych realiów na łono natury, bez ryzyka utraty wiarygodności wyników. Jednocześnie te same zadania pozwolą także na ocenę poziomu integracji zespołu czy wyłonienie naturalnych liderów

Efekty formuły outdoor:

  • pracownik odrywa się od rutyny – sposób komunikacji z podwładnymi, stosowany nawykowowo przez kilka lat może okazać się w tej sytuacji nieskuteczny, pracownik będzie mógł zatem wyjść poza rutynowe zachowania i zaprezentować w pełni swoje umiejętności,
  • pracownik ma szansę odnaleźć się w nowej roli – osoba, która w warunkach biurowych jest liderem np. ze względu na dużą wiedzę może nie sprostać zadaniom formalnego przywódcy – niestandardowe zadania pozwalają wyłonić się rzeczywistemu liderowi,
  • zachowania pracowników są bardziej naturalne – wykonując zadania w nowych warunkach pracownicy tracą czujność i możliwość kontroli swojego zachowania, konieczność zaangażowanie nie tylko intelektualnego, ale także fizycznego odciąga uwagę uczestników i redukuje stres związany z oceną.

Firma X zaprosiła swoich pracowników na dwudniowy wyjazd w góry. Wcielając się w rolę ratowników GOPR, brali oni udział w zajęciach wspinaczkowych, grze na orientację i innych nieco bardziej zabawowych formach. Przeprowadzony w takiej formie ośrodek rozwoju pozwolił nie tylko wyłonić naturalnych liderów. Firma zadecydowała, że żadna z osób nie jest gotowa podjąć nowej funkcji z dnia na dzień i zaplanowała działania przygotowujące w postaci serii szkoleń managerskich. Plany rozwojowe zostały przygotowane także dla pozostałych uczestników.

Outdoor Development Center nie jest z pewnością receptą na wszystko. W wielu przypadkach klasyczny ośrodek rozwoju będzie metodą o wiele korzystniejszą a do tego mniej kosztowną. Jednak wyjątkowe sytuacje (jak w przypadku firmy X) wymagają czasem podjęcia działań niestandardowych. I być może najlepszym z możliwych niestandardowym działaniem będzie Outdoor Development Center.

Zobacz: Kultura organizacji

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...