Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

Małgorzata Marzec
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Chcesz pracować w IT? Dowiedz się jakie wymogi stawia rynek pracy
W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Statystyki

Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost zatrudnienia w branży informatycznej. Ilość ogłoszeń o pracę na stanowiska programistów, informatyków, czy technologów przewyższa pod względem liczebnym oferty pracy z innych dyscyplin. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na przełomie VIII–IX.2011 roku na zlecenie Monsterpolska.pl przez firmę „Mareco”, blisko jedna czwarta przedsiębiorstw deklaruje dalsze zatrudnianie specjalistów, a branżą, w której najczęściej planuje się rekrutacje na stanowiska związane z podstawową działalnością firmy jest branża IT – aż 50%.

Wiedza podstawą osiągnięcia sukcesu w sektorze nowoczesnych technologii informatycznych

Branża IT stanowi specyficzną dziedzinę, w której potwierdzona doświadczeniem specjalistyczna wiedza technologiczna, a w szczególności znajomość unikatowych, nowych bądź mniej popularnych systemów operacyjnych, programów lub języków programowania (np.: Visual Basic, Linux, PGP, Java, C++, C#) jest fundamentalnym wymogiem stawianym przed osobami ubiegającymi się o zatrudnienie w tym sektorze. Oprócz tego niezwykle istotne dla pracodawcy jest posiadanie doświadczenia w pracy na analogicznym stanowisku. W tym wypadku, podobnie jak w innych obszarach, preferuje się kandydatów, którzy przepracowali co najmniej 3 do 5 lat lub więcej. Rzadziej, gdyż w przypadku niespełna 10% publikowanych ogłoszeń, dopuszcza się kandydatury osób posiadających krótszy niż 3 lata staż pracy na specjalistycznym stanowisku.

Polecamy: Czy wiesz, na czym polega „flexipraca”?

Kompetencje miękkie a praca w branży IT

Jakiś czas temu wystarczyło, by kandydat posiadał ugruntowane doświadczenie i obszerną wiedzę z zakresu informatyki oraz programowania i już mógł liczyć na ciekawą propozycję pracy. Taki trend panował jeszcze rok czy dwa lata temu, w tej chwili natomiast – sądząc po lekturze pojawiających się ogłoszeń o pracę – coraz częściej, oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej i znajomości nowoczesnych technologii, pracownika IT powinny dodatkowo cechować wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne. Prawdopodobnie stanowi to przełom w postrzeganiu i oczekiwaniach stawianych informatykom czy programistom, którzy do niedawna, póki doskonale sprawdzali się w realizacji powierzonych im zadań, mogli być nawet głębokimi introwertykami i niegroźnymi „dziwakami” żyjącymi w swoim własnym świecie kodów, tablic i skryptów.

Jakich więc kompetencji poszukują pracodawcy w tej chwili? Otóż, już w blisko połowie ofert pracy w sektorze IT nieodzownym wymogiem stawianym kandydatom jest łatwość nawiązywania kontaktów i budowania relacji z innymi, otwartość, a także wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. W dalszej kolejności pojawia się zdolność analitycznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, samodzielność oraz zorientowanie na rozwój i osiąganie celów, a nawet gotowość do odbywania częstych podróży służbowych.

Znajomość języków obcych a praca programisty

Kolejnym wymogiem pojawiającym się w przeważającej części ogłoszeń na stanowiska w branży IT jest oczekiwanie biegłej lub co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego – w przeciwnym wypadku kandydatura może zostać odrzucona. Dodatkowo, co może wywoływać pewnego rodzaju zdziwienie, oprócz języka angielskiego, oczekuje się od kandydatów biegłej znajomości języka polskiego. To natomiast sugerować może, że specjalista (programista, informatyk, czy administrator) poza umiejętnością przygotowywania i odczytywania fachowej dokumentacji technicznej, powinien wyróżniać się zdolnością swobodnej komunikacji w wyżej wymienionych językach. Często decyduje o tym struktura organizacyjna firmy i konieczność pracy w środowisku międzynarodowym, gdzie językiem pracy staje się wówczas język angielski. A dlaczego polski? Zdarza się, w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach, że odpowiedzialny za wdrożenie czy realizację projektu programista pozostaje w bezpośrednim kontakcie z klientem, tym samym staje się również i on wizytówką firmy. Funkcja reprezentanta firmy zaś zobowiązuje do przyjęcia właściwej, zgodnej z biznesowym savoir-vivre postawy, czyli profesjonalizmu w każdej dziedzinie, włącznie z dbałością o poprawność języka, stroju i manier.

Polecamy: Rozmowa kwalifikacyjna – jakie pytania do pracodawcy?

Jak zweryfikować wiedzę i kompetencje kandydatów do pracy w sektorze IT?

Rekrutujący, który nie dysponuje specjalistyczną wiedzą czy wsparciem ze strony osoby posiadającej doskonałą znajomością nowoczesnych technologii, właściwie nie jest w stanie dokonać rzetelnej analizy profilu kompetencyjnego kandydata do pracy na stanowisko informatyczne. Oczywiście wiele firm w dość oczywisty sposób poradziło sobie z tym problemem, powierzając odpowiedzialność za pozyskanie nowego pracownika kierownikom działów IT.

Jednakże w kontekście poszukiwania idealnego kandydata posiadającego nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również wysoko rozwinięte kompetencje miękkie i umiejętności językowe może to nie wystarczyć. Pożądane byłoby, zatem poświęcenie większej ilości czasu i osobiste zaangażowanie się w opracowanie pogłębionych kwestionariuszy wywiadu ukierunkowanego na analizę kompetencji czy zestawu zadań do wykonania przez kandydata.

Oczywiście jest to o wiele bardziej pracochłonne zadanie niż wyszukanie odpowiedniego dostawcy „case study” czy testów. Z tego powodu właśnie warto skorzystać z dostępnych na rynku gotowych rozwiązań, jakie proponują polskie i zagraniczne platformy internetowe. Można na przykład przejrzeć ofertę serwisów specjalizujących się w testach rekrutacyjnych i odnaleźć tam interesujące nas dziedziny, jak: testy z języka angielskiego, kwestionariusze kompetencji miękkich sprawdzające umiejętność pracy w grupie czy inne zdolności interpersonalne, a co najważniejsze wysokiej jakości testy IT i języków programowania, takich jak: JAVA (ME, SE, EE), PHP, Linux, C++, C# i inne. Można również skorzystać z porady czy usługi firm specjalizujących się w rekrutacji pracowników IT lub zapoznać się z ofertą zagranicznej platformy SLH czy Codility – źródeł jest wiele i tylko od nas zależy, które z nich wybierzemy.

Polecamy: Rozmowa rekrutacyjna – co interesuje pracodawcę?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...