Czym jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Oprócz szkód na mieniu ubezpieczenie OC produktu obejmuje szkody na osobie.
Przedsiębiorca może wprowadzać produkty do obrotu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy taki produkt, niezależnie od tego jaki ma charakter, czy jest to śrubka, czy koparka, powinien być sprawdzony. Może jednak mieć miejsce sytuacja, gdy mimo wszystko produkt taki wyrządzi szkodę. Aby uniknąć odpowiedzialności za szkodę, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za produkt.

Odpowiedzialność cywilna za produkt, zwana inaczej OC produktu jest jedną z odmian odpowiedzialności cywilnej. Polega ona, jak zostało powiedziane,na odpowiedzialności producenta za wprowadzenie do obrotu wadliwego produktu. Szkoda, w związku z tym powstała, może mieć zarówno charakter majątkowy, jak i osobowy.

Jeżeli chodzi o szkodę majątkową, to będzie ona określona w pełnej wysokości, a więc zarówno rzeczywiste straty (dannum emergens) jak i utracone korzyści, które osoba by uzyskała, gdyby jej szkody nie wyrządzono (lucrum cessans).

Umowę ubezpieczenia może zawrzeć producent, przedsiębiorca, który prowadzi dystrybucję produktu, jest importerem, a także każda inna osoba, która na produkcie umieszcza swoją nazwę.
Zawarcie umowy ubezpieczenia spowoduje, że w przypadku wyrządzenia szkody, konieczność jej naprawienia będzie spoczywała na zakładzie ubezpieczeń. Oczywiście, zawierając umowę powinno określić się zakres umowy, a także sumę gwarancyjną, czyli maksymalna kwotę, którą w razie zaistnienia szkody ubezpieczyciel wypłaci. Od tego między innymi będzie zależała wysokość składki.

Dowiedz się: Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Istnieje wiele przypadków, gdy ubezpieczenie cywilne produktu może się przedsiębiorcy bardzo opłacić.

Jako przykład można podać sytuację, w której przedsiębiorca trudniący się produkcją blachy, wprowadzi do obrotu partię wadliwą, przez którą będzie przecieka woda. Gdy okaże się, że z powodu zamontowania tych blach klienci poniosą szkody, bo woda zaleje ich mienie, przedsiębiorca będzie musiał naprawić te szkody. Jeśli jest natomiast ubezpieczony, szkody te pokryje ubezpieczyciel poprzez wypłatę odszkodowania.

Oprócz szkód na mieniu ubezpieczenie OC produktu obejmuje szkody na osobie.

Jeśli np. wada motocyklu spowoduje wypadek, a w następstwie tego obrażenia u osoby go prowadzącej, przedsiębiorca będzie się mógł uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli zawarł umowę ubezpieczenia.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...