Sprawdź czy poniesiesz odpowiedzialność za osobę, której powierzyłeś wykonanie zadania

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Przedsiębiorca odpowiada tylko za szkody wyrządzone w związku z powierzonymi czynnościami.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie wykonują wszystkich czynności sami. Często jest tak, że czynności te przekazuje do realizacji swoim pracownikom. W przyypadku takich sytuacji warto wiedzieć jak kształtuje się kwestia odpowiedzialności za osoby, którymi się posłużono.

Reżim odpowiedzialności wykreowany przez kodeks cywilny sprowadza się do odpowiedzialności przedsiębiorcy za szkodę, której dopuściła się osoba przez niego wybrana do wykonania określonych czynności. Jest to tzw. wina w wyborze (culpa in eligendo).

Przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność jeżeli pomylił się w wyborze osoby, której powierzył określone działanie. Zły wybór osoby (tzw. wina w wyborze) może mieć miejsce np. z powodu niezachowania należytej staranności. Jest to jedna przesłanka. Kolejną jest element szkody, którą osoba trzecia poniosła w wyniku działania tej wybranej przez przedsiębiorcę osoby.
Tak więc, aby pociągnąć go do odpowiedzialności musi zaistnieć związek pomiędzy wyborem osoby, jej działaniem, a wyrządzoną szkodą.

Co więcej, ważne jest także to, że szkoda osoby trzeciej musi powstać w związku z działaniem wybranej osoby. Przedsiębiorca odpowiada tylko za szkody wyrządzone w związku z powierzonymi czynnościami.

Przeczytaj także: Odniosłeś szkodę? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie w pełnej wysokości

Przedsiębiorca, który powierzył jednemu ze swoich pracowników naprawienie cudzego samochodu będzie odpowiadał na zasadzie winy w wyborze za usterki, które ów pracownik spowoduje w tym samochodzie przy jego naprawie. Nie poniesie natomiast odpowiedzialności, jeżeli pracownik ukradnie radio z tego samochodu.

W przypadku winy w wyborze istnieje domniemanie winy. Oznacza to, że przedsiębiorca, aby uwolnić się od odpowiedzialności musi udowodnić, że przy powierzaniu czynności nie pomylił się. Może to uczynić wykazując, że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności. Nie będzie więc np. ponosił odpowiedzialności podmiot, który powierzy naprawę światła elektrykowi.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Jeżeli działanie osoby, której powierzono czynność okaże się zawinionym, osoba ta będzie odpowiadać solidarnie razem z powierzającym. Oprócz tego, jeżeli powierzający naprawi szkodę, przysługiwać mu będzie roszczenie regresowe (zwrotne) wobec wykonującego, którego zachowanie posiadało znamiona winy. Wynika to z przepisów KC (Ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...