Jak kształtuje się ubezpieczenie oc lekarzy oraz lekarzy dentystów?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
O tym, że lekarz zawarł umowę ubezpieczenia poświadcza polisa, która jest wystawiona przez zakład ubezpieczeń.
Lekarz oraz lekarz dentysta są jednymi z zawodów, które podlegają, zgodnie z przepisami, obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Jest to odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności związanych z ich zawodem.

Obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej podlegają lekarze zatrudnieni w zakładzie opieki zdrowotnej, a także wykonujący swój zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej.

Obowiązek ubezpieczenia o którym mowa nie narusza przepisów kodeksu pracy. Według niego za szkody powstałe w wyniku czynności powierzonych pracownikowi odpowiada pracodawca. Tak więc przepisy te są kompatybilne. Można jednak wnioskować, że lekarze będą częściej odpowiadać według pierwszego reżimu odpowiedzialności.
Zawarcie umowy ubezpieczenia musi mieć miejsce najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania czynności zawodowych. O tym, że lekarz zawarł umowę ubezpieczenia poświadcza polisa, która jest wystawiona przez zakład ubezpieczeń.
Odpowiedzialność obejmuje wszystkie szkody wyrządzone przy wykonywaniu zawodu z wyjątkiem sytuacji,gdy szkoda:
1. polega na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia,
2. polega na zapłacie kar umownych oraz
3. powstała w wyniku działań wojennych, rozruchów oraz zamieszek, i również aktów terroru.

Przeczytaj także: Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Kwoty gwarantowane są ukształtowane rozmaicie, w zależności od specjalizacji. Wynoszą one 100 tysięcy euro w odniesieniu do lekarza np. okulisty, otolaryngologa, urologa, anestezjologa, chirurga, neonatologa, onkologa klinicznego, ortopedy i traumatologa narządu ruchu, urologa oraz ginekologa. Wyższe kwoty odpowiedzialności, bowiem 46 500 euro określone są w stosunku do lekarzy dentystów i lekarzy posiadających specjalizację w zakresie medycyny ratunkowej. Natomiast w przypadku pozostałych specjalizacji, nie określonych w przepisach, kwota odpowiedzialności określona jest na sumę 25 tysięcy euro.

Określone kwoty w euro są przeliczane na złote według kursu NBP ogłoszonego pierwsze dnia roku, w którym umowa została zawarta.

Polecamy serwis: Szkody osobowe oc

Zawierając umowę ubezpieczenia warto upewnić się co do sumy ubezpieczenia, gdyż w razie zaistnienia szkody, będzie miało to ogromne znaczenie. Określone kwoty stanowią sumy minimalne i obejmują odpowiedzialność za jedno zdarzenie i wszystkich zdarzeń w okresie ubezpieczenia, nie dłuższym niż dwanaście miesięcy.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...