Gdy wyrządzimy szkodę na stoku?

Agnieszka M. Kalisz
Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.
rozwiń więcej
Warto również pamiętać o sumie ubezpieczenia. Przy jej wyborze należy brać, pod uwagę potencjalne zdarzenia, zakres i wysokość ewentualnych roszczeń i nie wahać się przed wyborem najwyższej możliwej sumy ubezpieczenia.
Miłośnicy białego szaleństwa często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na stoku. Nagminne łamanie obowiązujących reguł w postaci chociażby zbaczania z wyznaczonych tras, nieumiejętność właściwej oceny swoich umiejętności czy brawura, to tylko niektóre z przyczyn poważnych wypadków.

Przyczyną większości poważnych wypadków na stokach nie są upadki, ale zderzenia narciarzy. Gdy już do takiego zderzenia dojdzie z naszej winy i wyrządzimy komuś szkodę, będziemy zobowiązani do wypłaty odszkodowania. Nie można bowiem zapominać, iż każda osoba, która ze swej winy wyrządziła drugiemu szkodę zobowiązana jest do jej naprawienia w myśl art. 415 Kodeksu cywilnego.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie

Poszkodowany ma prawo domagać się w tym przypadku zwrotu wszelkich wynikłych z tego powodu kosztów. W zależności od rodzaju wypadku może to być zapłata za zniszczony kombinezon czy sprzęt, a także pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji.

Zobacz: Kiedy przedawnia się roszczenie o naprawienie szkody?

Szkodą, zgodnie z teścia art. 444 Kodeksu cywilnego będą w tym przypadku także wszelkiego rodzaju uszkodzenia ciała, o które na stoku nietrudno. Możemy wtedy zostać nawet zobowiązani do zapłaty renty, w sytuacji, gdy poszkodowany w efekcie wypadku utracił całkowitą lub częściowa zdolność do pracy zarobkowej.

Urazy doznane w wyniku wypadku mogą być źródłem wielu cierpień fizycznych (ból spowodowany zabiegami, rehabilitacją, pobytem w zakładzie opieki zdrowotnej) i psychicznych (brak kontaktów towarzyskich), co z kolei może stanowić podstawę do żądania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w myśl przepisu art. 445 ust. 1.

Ubezpieczenie OC

Przed takimi wydatkami uchroni nas ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Bez niego, wszystkie ewentualne koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Analizując warunki umowy ubezpieczenia, musimy się zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres przedmiotowy ubezpieczenia. Niektóre polisy OC mogą bowiem wykluczać odpowiedzialność ubezpieczonego za szkody powstałe w związku z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, narciarstwa oraz jazdy na snowboardzie.

Warto również pamiętać o sumie ubezpieczenia. Przy jej wyborze należy brać, pod uwagę potencjalne zdarzenia, zakres i wysokość ewentualnych roszczeń i nie wahać się przed wyborem najwyższej możliwej sumy ubezpieczenia.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Aby więc wyjazd na narty był tylko przyjemnością, warto pamiętać by odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...