Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Małgorzata Kryda
rozwiń więcej
odpowiedzialność za produkt niebezpieczny, producent
Zdarza się, że kupiony przez nas produkt jest wadliwy, a korzystanie z niego, nawet w sposób prawidłowy, spowodowało uszczerbek na zdrowiu lub inną szkodę. W takich przypadkach, na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym, możemy się domagać odszkodowania.

Zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie  produktów, producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne (art. 10 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów). Ustawa definiuje produkt bezpieczny jako taki, który w zwykłych lub w innych, dających się przewidzieć warunkach jego używania, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza zagrożenie znikome, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem. Produkt taki powinien spełniać wymagania dotyczące ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

Niebezpieczny natomiast będzie produkt niezapewniający bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając jego normalne użycie. Do produktów niebezpiecznych zaliczane są nawet zwierzęta i energia elektryczna. Bezpieczeństwo produktu ocenia się na chwilę wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza zaprezentowania go na rynku

Produkt nie może być uznany za niezapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Odpowiedzialność producenta

W przypadku, gdy produkt niebezpieczny wyrządzi komukolwiek szkodę, odpowiedzialność ponosi producent.

Kuchenka mikrofalowa wybuchła i poparzyła pana Jerzego. Pan Jerzy może się domagać od producenta odszkodowania, ponieważ poniósł uszczerbek na zdrowiu.

Jeśli natomiast chodzi o szkody na mieniu, producent będzie za nie odpowiadał tylko wtedy, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona była przeznaczona do osobistego użytku (art. 449 2 kc.). Warunkiem  takiej odpowiedzialności jest jednak wysokość szkody przewyższająca 500 euro.                   

Wadliwy przedłużacz doprowadził do spalenia się elektrycznej maszynki do golenia. Wartość maszynki jest jednak niższa niż 500 euro, dlatego w tym przypadku nie można domagać się odszkodowania od producenta przedłużacza na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym.

Odszkodowanie to nie obejmuje też uszkodzenia samego produktu, ani korzyści, które mógł przynosić.

Ważne! Przepisy dotyczące odpowiedzialności za produkt niebezpieczny nie pozbawiają nas możliwości dochodzenia roszczeń na podstawie innych regulacji kodeksu cywilnego, jak na przykład żądania odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, czy roszczeń z tytułu rękojmi za wady rzeczy i gwarancji jej jakości.

Etykieta produktu spożywczego – producent nie może oszukiwać konsumenta

Wyłączenie odpowiedzialności producenta

Nie zawsze jednak producent będzie zobowiązany do zaspokojenia roszczeń osoby, u której produkt niebezpieczny wyrządził szkodę. Przesłanką takiej odpowiedzialności jest bowiem wprowadzenie produktu do obrotu w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli to nie producent rozpowszechnił produkt lub jeśli wprowadzenie tego produktu nastąpiło poza zakresem działalności producenta, wytwórca ten jest zwolniony od odpowiedzialności. Co więcej, producent także nie będzie odpowiadał także wtedy, gdy niebezpieczne właściwości produktu wyszły na jaw już po wprowadzeniu go do obrotu (art. 4493 kc.).

Producenci wind zaspokajają potrzeby konsumentów

Odpowiedzialność innych osób

O ile wyłączną przyczyną szkody nie była wadliwa konstrukcja produktu lub wskazówki producenta, odpowiedzialność ponosić będzie także wytwórca materiału, surowca albo części składowej produktu. Zasada ta odnosi się również do osoby, która podaje się za producenta (poprzez umieszczenie na produkcie swojej nazwy czy znaku towarowego) i do importera. Odpowiedzialność wszystkich tych osób będzie solidarna z producentem.

Produkt został wprowadzony do obrotu przez producenta i oznaczony nazwą hipermarketu, dla którego producent wytwarza produkty. Właściwy producent i hipermarket będą za szkodę odpowiadać solidarnie. Oznacza to, że poszkodowany może domagać się naprawienia szkody w  całości lub części od nich obu łącznie, od jednego z nich albo od każdego z osobna.

Jakich produktów nie można wwieźć do UE?

Bywa, że nie wiadomo, kto jest producentem lub inną osobą odpowiedzialną za wyrządzenie szkody. W takich sytuacjach odpowiedzialny będzie ten, kto w zakresie własnej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny. Osoba ta może się od tej odpowiedzialności uwolnić, wskazując poszkodowanemu nazwisko i adres producenta lub którejś ze wskazanych wyżej osób (np. importer)

Roszczenie o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny przedawnia się z upływem trzech lat.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...