Jak dochodzić odszkodowań - samemu, czy szukać pomocy u fachowców?

Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
rozwiń więcej
Każdy zapis w umowie może podlegać negocjacjom. Jeżeli danej umowy nie można negocjować bardzo poważnie zastanówmy się nad wyborem swojego pełnomocnika.
Jeżeli doznaliście uszczerbku na zdrowiu np: w wyniku wypadku samochodowego? Albo ktoś z Twoich bliskich zmarł w pracy, na drodze lub z powodu jakichkolwiek zdarzeń losowych? Sytuacja materialna po stracie bliskiego pogarsza się (utrata źródła utrzymania, koszty pogrzebu, a w przypadku utraty zdrowia często bardzo wysokie koszty leczenia i rehabilitacji ). Właśnie dlatego powinieneś poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad drogą uzyskania odszkodowania i innych wszystkich możliwych świadczeń. Większość z nas udaje się do ubezpieczyciela zgłasza szkodę z odpowiedniej polisy i oczekuje decyzji o wypłacie odszkodowania. A następnie zaczyna się: „ płacz i zgrzytanie zębami „ że Towarzystwo nas oszukało” bo wypłaciło za mało, zaniżyło odszkodowanie, odmówiło wypłaty odszkodowania. A może w tym wszystkim był jednak nasz błąd?

Również są osoby które nie wiedzą jak mają załatwić takie sprawy, a wręcz nie mają wiedzy o tym iż z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku należy się im odszkodowanie.

W wyżej wymienionych przypadkach należałoby się zastanowić o możliwości skorzystania z pomocy adwokata, radcy prawnego lub też kancelarii odszkodowawczej. Każda taka pomoc jest bardzo ważna ale najważniejszy jest czas w którym udamy się po taką pomoc. Im wcześniej tym z reguły lepiej.

Zobacz: Co można i dlaczego warto się ubezpieczać?

Ważne jest to czy idziemy po pomoc jeszcze przed złożeniem dokumentów do roszczenia czy też w momencie otrzymania decyzji odmownej. Jest wiele możliwości uzyskania odszkodowania w zadowalającej nas wysokości tylko trzeba wiedzieć jak dane odszkodowanie wywalczyć, jakie przedstawić dokumenty i jak argumentować kwoty roszczeniowe.

Każda z wyżej wymienionych instytucji może pomóc na innym polu działania. Ważne aby przekazać sprawę profesjonalistom którzy każdą osobę poszkodowaną potraktują bardzo indywidualnie i z jak największa troską o zadowolenie klienta.

Sprawy odszkodowawcze nie powinny być traktowane i prowadzone „ taśmowo” należy wczuć się w sytuację poszkodowanego, porozmawiać z nim a daleko posunięta indywidualizacja czynników wpływających na wysokość odszkodowania powoduje iż do jego określenia konieczne jest wnikniecie w sytuację poszkodowanego łącznie z wejściem w sferę jego prywatności i takie tylko zachowanie profesjonalistów daje duże szanse uzyskanie godziwego odszkodowania nie zawsze na drodze sądowej ale w zwykłych kontaktach z ubezpieczycielem. 

To jest nasz wybór do kogo się udamy biorąc pod uwagę zarówno zakres merytoryczny i ewentualne koszty poniesione przy świadczeniu takiej pomocy.
Jeżeli samemu staramy się o odszkodowanie musimy liczyć się z stresem, nerwami i czasem który stracimy w walce z ubezpieczycielem a tak przelejemy to na barki naszych pełnomocników.

To my wybieramy osobę która będzie świadczyć nam pomoc w zakresie dochodzenia odszkodowania, to my ustalamy warunki na podstawie jakich będzie świadczona pomoc.

W ostatnim czasie pojawiło się sporo informacji na temat Kancelarie odszkodowawcze i sposobach ich działania. W prasie pojawiły się teksty na temat firm, które oferują „pomoc” ofiarom wypadków, wysyłając swoich agentów wprost do szpitali, gdzie poszkodowani godzą się na prowizje wynoszące nawet połowę odszkodowania.

Szanujące się kancelarie odszkodowawcze tak nie postępują. Po czym poznać uczciwą, dobrą kancelarię?
• Prowizja za pomoc w uzyskaniu odszkodowania mieści się w przedziale 15 - 20%; wyższe prowizje muszą być udokumentowane dodatkowymi kosztami ze strony kancelarii, gdy ta na przykład bierze na siebie koszty procesu sądowego;
• Klient przychodzi do kancelarii, a nie kancelaria do klienta;
• Kancelaria nie pobiera żadnych opłat wstępnych;
• Porada prawna jest bezpłatna.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Ponadto należy zwrócić uwagę na niekorzystne zapisy w umowach między innymi:
• Zgoda na to, by kancelaria odszkodowawcza odbierała wszelką korespondencję od ubezpieczyciela. - Jeśli się na to zgodzisz, nie będziesz miał żadnej kontroli nad tym, co się w twojej sprawie dzieje i czy kancelaria nie działa przypadkiem na twoją szkodę.
• Przyznanie kancelarii pełnomocnictwa do "zawarcia ugody", "zrzeczenia się lub ograniczenia roszczenia "bez wiedzy i dodatkowej zgody klienta". - Oznacza to, że kancelarie mogą bez pytania zawrzeć niekorzystną dla ciebie ugodę z ubezpieczycielem i zamknąć drogę do dalszych roszczeń.
• "Przyjmuje się, że każde uzyskanie odszkodowania (...) od dnia podpisania umowy jest wynikiem działań zleceniobiorcy i stanowi podstawę do naliczenia wynagrodzenia".  Oznacza to, że zapłacisz prowizję nawet wtedy, gdy kancelaria nie ruszyła palcem w twojej sprawie. Taki zapis Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta uznaje za niezgodny z prawem.

Każdy zapis w umowie może podlegać negocjacjom. Jeżeli danej umowy nie można negocjować bardzo poważnie zastanówmy się nad wyborem swojego pełnomocnika.

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...