Jak efektywnie poprowadzić zebranie?

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Jak efektywnie poprowadzić zebranie? / Fotolia
Efektywne poprowadzenie zebrania może być kluczem do sukcesu. Nie tylko zainteresowanie uczestników spotkania jest trudne. Również poprowadzenie zebrania w taki sposób, aby przedstawić wszystkie zaplanowane punkty w racjonalnym czasie może przysporzyć kłopotów.

Dobrym posunięciem jest uprzedzenie pracowników o celu spotkania. Będą mieli oni wówczas szansę przygotowania się do niego, przez co ich postawa do ewentualnej interakcji będzie znacznie bardziej otwarta. Nie trzeba oczywiście zdradzać przebiegu całego spotkania. Wystarczy zakomunikować pracownikom, czy zebranie będzie dotyczyć omówienia problemów występujących w firmie, nowych zadań, przeszkolenia zespołu, zebrania opinii pracowników o kwestiach dotyczących zakładu pracy, czy najzwyczajniej będzie miało ono na celu integrację pracowników lub uczczenie zaistniałego wydarzenia.

Ważne jest również ustalenie pożądanych efektów zebrania. Uczestnicy zebrania będą wówczas mieli jasny obraz tego, czego się od nich oczekuje. Aby jak najskuteczniej wykorzystać czas przeznaczony na spotkanie i zrealizować przy tym swoje założenia, należy poinformować pracowników o zebraniu z chociaż jednodniowym wyprzedzeniem. Dopiero uprzedzając pracowników o spotkaniu, mając na uwadze czas niezbędny do właściwego przygotowania się, można tego przygotowania wymagać.

Zobacz serwis: Zarządzanie stresem

Należy pamiętać, że na najbardziej czynny udział pracowników w spotkaniu, możemy liczyć, gdy organizujemy zebranie w grupie osób pełniących w firmie podobne funkcje. Z drugiej jednak strony nie zawsze możemy pozwolić sobie na takie rozróżnienie. Zawsze należy wskazać zebranym, jakiej formy udziału w spotkaniu się od nich oczekuje oraz unikać narzucania własnego zdania i negowania wypowiedzi innych.

Dla osób, które nie najlepiej czują się w roli osoby występującej przed kilkuosobową grupą, rozwiązaniem, choć nie przez wszystkich uważanym na właściwe, jest znalezienie osoby, która w takim wystąpieniu nam pomoże. Nie chodzi tu o całkowite oddanie roli gospodarza komuś innemu, ale wykorzystanie obecności drugiej osoby, jako elementu wprowadzającego do zebrania odrobinę dynamiki. Pomocne może być tu choćby wymienianie się kwestiami.

Polecamy także: Jak dobrze wypaść podczas wystąpienia publicznego?

Ważne jest aby gospodarz spotkania starał się włączyć do rozmowy wszystkich obecnych. Mimo jasno sprecyzowanych oczekiwań udziału w dyskusji, może dojść do sytuacji, w której część obecnych nie będzie się do nich stosować. Wówczas należy kierować bezpośrednie pytania zachęcające do wypowiedzi, nie piętnując przy tym bierności – może to zniechęcić pozostałych uczestników do brania udziału w rozmowie.

Ważnym elementem spotkania jest podsumowanie. Uzmysłowi to uczestnikom, na ile cel spotkania został osiągnięty. Można takie podsumowanie dostarczyć pracownik, np. w formie elektronicznej, aby do tematu spotkania mogli powrócić już po jego zakończeniu.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...