Szkolenia prywatn(i)e i po godzinach

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
rozwiń więcej
Szkolenia prywatn(i)e i po godzinach /fot.Fotolia / Fotolia
Rozjazdy, kilkudniowe szkolenia - to dla szkoleniowców pokusa sama w sobie. A jeśli doda się do tego obecność pięknych pań lub przystojnych mężczyzn - zarówno po stronie „tych z branży”, jak i uczestników - oraz wieczorno-nocną rzeczywistość „hotelową”, może się okazać, że to zbyt dużo naraz do przezwyciężenia. Bo przecież wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, prawda?

Podczas wyjazdów szkoleniowych teoretycznie możliwe jest zrodzenie się trzech rodzajów relacji. Pierwsza to romanse pomiędzy uczestnikami. Zdecydowanie „najbezpieczniejsza” opcja.

- Pojechałam na szkolenie z zakresu kompetencji miękkich - wspomina Kamila. W ściśle określonym celu: żeby zdobyć wiedzę, którą mogłabym wykorzystać w przyszłości. Nie kryła się za tym żadna chęć poznania kogoś, to na pewno. Ale wyszło, jak wyszło. Dziś ma u swego boku Piotra, który pojawił się na tym samym wyjeździe szkoleniowym. 

- Nie wydaje mi się, żeby to, co zaszło między mną a Kamilą, miało jakiś wpływ na przebieg szkolenia. Nie sprawialiśmy żadnych problemów. Zaiskrzyło, daliśmy się ponieść namiętności, ale to zostało między nami - mówi.

Zobacz: Czy warto szkolić pracownika?

Faktycznie, wydaje się, że tego typu sytuacje nie stanowią zbyt dużego problemu. Przyjeżdżamy gdzieś, decydujemy się na przelotny romans albo późniejsze budowanie związku, wyjeżdżamy i zostajemy - sami ze sobą i z wyrzutami sumienia lub z nowym partnerem. Gorzej, jeśli zdecydujemy się na przełamanie dość jasnej i przejrzystej granicy trener-uczestnik. 

- Sprowokowałam całą tę sytuację - nie ukrywa Martyna. - Trener był przystojnym brunetem, fajnie wyglądał, sprawiał wrażenie przyzwoitego faceta i człowieka. Pomyślałam sobie, że „raz kozie śmierć”, po zajęciach podeszłam i zaproponowałam kawę. Widać było, że jest zdezorientowany, ale zgodził się. Potem użyłam kobiecych sztuczek, żeby zwabić go do łóżka. Na początku się opierał, ale ostatecznie się złamał. Oczywiście, że nie liczyłam, iż miałoby być z tego coś więcej, ale też nie zamierzałam sprawiać mu żadnych problemów z powodu tego, co miało między nami miejsce.

Trener dobrze wie, jak mogła się w najgorszym wypadku skończyć jedno nocna przygoda. - Nie mam tu na myśli problemów natury osobistej, bo akurat byłem wolny, więc nie było podstaw do mówienia o zdradzie. Gdybym jednak trafił na kogoś, kto chciałby mi utrudnić życie zawodowe, mogłoby się to skończyć nieciekawie dla mojej kariery. Miałem szczęście. Drugi raz mogę już go nie mieć, więc będę się bardziej pilnować.

Zaburzenie relacji mistrz-uczeń w taki sposób wydaje się być przede wszystkim nieetyczne. Zwłaszcza, jeśli po wspólnie spędzonej nocy trzeba wrócić do dawnego porządku, co może nie być łatwe dla obu stron. A jak mają się tego typu kwestie do trzeciego rodzaju sytuacji, z którą potencjalnie możemy się spotkać w rzeczywistości szkoleniowej? Mowa tu oczywiście o przelotnych kontaktach prywatnych na płaszczyźnie trener-trener.

Co najważniejsze - tego typu epizody mogą mieć miejsce stosunkowo rzadko. Z prostej przyczyny: nie zawsze są odpowiednie do ich zaistnienia warunki, czyli więcej niż jeden trener, do tego odmiennej płci. Teoretycznie jednak, w szczególnej sytuacji, mógłby mieć miejsce tego typu przelotny romans. Jakie byłyby jego skutki? Cóż, na pewno byłoby to frapujące dla obu stron - zwłaszcza, jeśli miałyby ze sobą w dalszym ciągu utrzymywać względnie neutralne kontakty zawodowe. Stopień kaca moralnego i odczucia „dziwności” sytuacji byłby natomiast zależny od tego, na ile poukładane życia prywatne prowadzi oboje współpracowników i jak mogłoby to na nie ewentualnie wpłynąć.

Zobacz: Czym jest mobbing

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...