Jak właściwie wykorzystywać posiadany czas?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
rozwiń więcej
Zarządzanie czasem, pracownik.
Zarządzanie czasem jest najtrudniejszą z czynności, ponieważ czasu nie posiadamy na własność. Nie można go dokupić ani zgromadzić. Konieczne jest więc odpowiednie jego wykorzystywanie.

„Czas to pieniądz” mówi stare przysłowie. Niestety, działa to tylko w jedną stronę. Żadne pieniądze nie kupią straconego czasu i dlatego tak ważne jest, aby rozsądnie z niego korzystać. Pomyśl, ilu wynalazców zyskało sławę, ponieważ wynalazło ten sam wynalazek rok, miesiąc, czy nawet godzinę wcześniej, niż ich rywale. Ile firm odniosło wielki sukces finansowy i utwierdziło swoją markę tylko dlatego, że wyprzedziły konkurencję przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu? Ile osób otrzymało awans tylko dlatego, że potrafiły zrobić w tym samym czasie więcej, niż ich współpracownicy?

To, że jedna osoba potrafi osiągnąć w tym samym czasie o wiele więcej niż inni, nie jest wynikiem wyższego poziomu inteligencji, czy jakiegoś wybitnego talentu. Tym, co wyróżnia taką osobę, jest jej zdolność do podejmowania właściwych działań i wykonywania ich w jak najprostszy i najskuteczniejszy sposób.

Czy nieumiejętność zarządzania sobą w czasie oznacza skazanie na porażkę? Zdecydowanie nie! Jeżeli jeden człowiek coś potrafi, każdy może się tego nauczyć, o ile jest gotowy zapłacić za to odpowiednią cenę. Tą ceną jest czas i wysiłek włożony w naukę. Jest to jednak czas i wysiłek dobrze zainwestowany. Benjamin Franklin trafnie stwierdził, że uncja prewencji jest warta funta leczenia. Poświęcając kilka godzin na naukę efektywnego zarządzania sobą w czasie, zyskujemy całe tygodnie a nawet lata, które mogłyby być stracone. Wysiłek poświęcony nauce zarządzania sobą w czasie zwraca się w ilości wypoczynku, na który wcześniej nie mieliśmy czasu.

Zobacz: Jak oszacować wartość firmy?

Kto potrzebuje zarządzać sobą w czasie?

Każdy. Niezależnie od tego, co robisz, twoja umiejętność zarządzania sobą w czasie wpływa na jakość twojego życia, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Nawet, jeżeli wydaje Ci się, że posiadasz nieograniczone zasoby czasowe, pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość. Jeżeli cierpisz na nadmiar czasu, to obok jego chronicznego braku najlepszy dowód, że musisz się jeszcze dużo nauczyć.

Jeśli jesteś pracownikiem firmy, od tego, jak zarządzasz sobą w czasie zależy, jak dobrze wywiązujesz się ze swoich obowiązków. W przyszłości przekłada się to na szanse awansu, wzrost zarobków oraz większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Od umiejętności zarządzania sobą w czasie zależy także Twój rozwój osobisty, który otwiera Twoją drogę do samorealizacji. Dzięki tej umiejętności, będziesz mógł także więcej czasu poświęcić na rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze, takie jak Twoja rodzina, przyjaciele, czy zainteresowania.

Efektywnie zarządzając sobą w czasie nabierasz pewności siebie i łatwiej radzisz sobie z pojawiającymi się przeciwnościami. Zyskujesz kontrolę nad swoim życiem, dzięki czemu jesteś mniej podatny na stres i łatwiej podejmujesz decyzje. Zaczynasz myśleć bardziej kreatywnie i zapobiegasz problemom, zanim się pojawią. Zastanów się, czy gdybyś był pracodawcą, nie chciałbyś zatrudnić i szybko awansować takiego pracownika?

A może jesteś już menedżerem i zarządzasz własnym zespołem?

Pomyśl, ile bylibyście w stanie razem osiągnąć, gdyby każdy członek Twojego zespołu potrafił wykonywać swoje obowiązki szybko i efektywnie, a jednocześnie wiedziałby zawsze, które działania są najważniejsze dla sukcesu danego działu i całej firmy. Zastanów się, jak szybko moglibyście wyróżnić się na tle innych, gdyby każdy z Twoich pracowników potrafił myśleć przyszłościowo i dostrzegał nadarzające się okazje. Nigdy nie będziesz efektywny w roli menadżera, jeżeli Twoi podwładni nie będą potrafili efektywnie wykonać powierzonych im zadań. Jeżeli jednak Twój zespół potrafiłby samodzielnie osiągać ustalone wspólnie cele, mógłbyś zaoszczędzić ogromną ilość czasu i poświęcić go sprawom najważniejszym.

Jeżeli jesteś właścicielem firmy, zdajesz sobie z pewnością sprawę, że aby wyróżnić się na rynku, musisz oferować swoim klientom coś innego, lepszego, lub tańszego niż konkurencja. Im większa będzie efektywność Twoich pracowników, tym więcej będziesz mógł zaoszczędzić, a środki przeznaczone na szkolenie personelu zwrócą się bardzo szybko. Im więcej czasu Twoi pracownicy będą poświęcali sprawom najważniejszym, tym większa będzie szansa, aby Twoja firma prześcignęła konkurencję. Im lepiej Twoi pracownicy będą zarządzać sobą w czasie i samodzielnie wywiązywać się z powierzonych im odpowiedzialności, tym łatwiejsza, ciekawsza i bardziej satysfakcjonująca stanie się Twoja praca. Będziesz mógł w pełni zająć się przyszłością i rozwojem swojej organizacji, a resztę powierzyć swoim pracownikom.

Od umiejętności zarządzania sobą w czasie przez Ciebie i osoby w Twoim otoczeniu, zależy Twój sukces zawodowy, i osobisty, oraz sukces Twojego zespołu. Zależy od niej także sukces organizacji, w której pracujesz, lub którą zarządzasz. Rozwijając tą jedną umiejętność, zyskasz czas i środki potrzebne do zdobycia wszystkich innych umiejętności, które z różnych powodów potrzebujesz. Zacznij pracować w pełni, abyś mógł też w pełni wypoczywać i w pełni korzystać z życia!

Zobacz serwis: Zarządzanie czasem

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...