Czym jest przewodzenie na wysokim poziomie?

Wiele organizacji funkcjonuje w taki sposób, że menedżerowie są zmuszeni do oceniania i szeregowania pracowników zgodnie z cudowną matematyczną prawidłowością.
W świecie biznesu konieczność rozwoju ludzi odnosi się zarówno do pracowników, jak i do klientów. Słowem, dobro i rozwój osobisty tych, którym przewodzimy, są równie ważne – jeśli nie ważniejsze – jak cele, do których dążymy.

Przewodzenie na wysokim poziomie oznacza, że rozwój osób, którym przewodzimy, jest dla nas tak samo ważny, jak wydajność pracy i planowane wyniki. Dotyczy to w równym stopniu uczniów w szkole, młodych sportowców w drużynie, parafian w kościele, najbliższej rodziny w domu, a także bezpośrednich podwładnych w biurze.

W konsekwencji przywództwo wyższego stopnia definiujemy jako proces osiągania satysfakcjonujących wyników poprzez działanie pełne szacunku, uczciwości i troski o dobro wszystkich zaangażowanych osób.

Przywództwo w najlepszym wydaniu to charakteryzujące się wzajemnym zaufaniem i szacunkiem partnerstwo pomiędzy dwojgiem łudzi, którzy razem pracują, aby osiągnąć wspólny cel. W takim przypadku zarówno lider, jak i pracownik mają możliwość wywierania wpływu na siebie nawzajem. Obie strony odgrywają równie ważną rolę w podejmowaniu decyzji o bieżących sprawach. Innymi słowy, takie przywództwo to „my”, a nie „ja”.

Wiele organizacji funkcjonuje w taki sposób, że menedżerowie są zmuszeni do oceniania i szeregowania pracowników zgodnie z cudowną matematyczną prawidłowością. Weźmy pewną kobietę, która mówi: „Żałuję, że nie mam ośmiu pracowników. Dwóch z nich jest naprawdę wyjątkowych. Niestety, mój zespół liczy tylko siedem osób i mogę wyróżnić tylko jednego z nich. Gdybym miała osiem osób – mogłabym wyróżnić obu”. 

Porównaj: Konsekwencja główna zaleta menedżera

W innych firmach robi się jeszcze gorsze rzeczy niż ocenianie zgodnie z rozkładem normalnym. Zmusza się menedżerów do tworzenia rankingu pracowników. W obu przypadkach najgorszym możliwym scenariuszem dla menedżera jest grupa wydajnych pracowników. Jak ich zaszeregować? To naprawdę przykra sprawa. W większości organizacji od menedżerów wymaga się ocenienia tylko kilku osób wysoko, kilku osób nisko, a reszcie pracowników przyklejenia metki „średnio”. Nawet jeśli w danej firmie system ocen nie opiera się na krzywej rozkładu normalnego, menedżerowie boją się oceniać wysoko wszystkich pracowników, ponieważ wtedy oni sami mogliby być ocenieni nisko. Oskarżono by ich, że są „zbyt mało wymagający” lub „miękcy”. W konsekwencji krzywa rozkładu normalnego ma się dobrze na całym świecie.

Absurdalność tego zjawiska uderza menedżerów, gdy pyta się ich: „Ilu z was zatrudnia przegranych, tak żeby zajęli niskie pozycje?”. Zwykle wszyscy reagują śmiechem, bo wiedzą, że zatrudniają albo zwycięzców – osoby z odpowiednim doświadczeniem w danym zakresie, albo potencjalnych zwycięzców – osoby, które przy odpowiednim nadzorze i konsultacjach mogą stać się zwycięzcami.

Polecamy serwis Szkolenia

Żeby ludzie stawali się zwycięzcami, nie mogą martwić się o to które zajmą miejsce na koniec roku. Przywódcy na wysokim poziomie zdejmują z pracowników ten ciężar. Dają im szansę i pomagają im odnieść sukces w zakresie w jakim się z nimi umówili. Każdy może przecież zdobyć piątkę.

Pewnego dnia, wszędzie, każdy będzie mógł powiedzieć, że zna kogoś, kto przewodzi na wysokim poziomie.

Artykuł jest fragmentem książki Jak zwyciężać w pracy. Przywództwo wyższego stopnia w praktyce. Ken Blanchard, Garry Ridge. Wydawnictwo PWN.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...