Nowoczesne zarządzanie

Anna Marta Wilczkowska
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
rozwiń więcej
Techniki i sposoby na budowanie własnej skuteczności w dowolnej dziedzinie - może to być nawet biznes - są ukryte w nas samych.
Słowo renesans znają wszyscy. Wiedzę na temat tego okresu kultury europejskiej czerpiemy z podręczników, z podróży, zainteresowań…

Naukowo rzecz biorąc jest to określenie pewnego stadium rozwoju kultury europejskiej. Kiełkował na urodzajnych w antyczne zabytki ziemiach włoskich by zadomowić się w całym ówczesnym cywilizowanym świecie - zawsze modelując się do charakteru ludzi i krajów, do których docierał.

Myśl renesansu była tyleż pod wpływem szkół, filozofii i nauki starożytnej co i średniowiecznej. Stąd w ideach renesansu pojawia się problematyka astrologiczna, magia, medycyna, fizyka i kosmologia, a nawet nauka o cudach i czarach. W tym ujęciu renesans wymyka się upraszczającej charakterystyce epoki jako zdominowanej przez postawy racjonalistyczne i scjentystyczne.

Ale i umysł ludzki również wymyka się tym ujęciom. Liczne współczesne dowody potwierdzają tę tezę. No właśnie - umysł ludzki… Co to wszystko ma wspólnego z umysłem człowieka?

Polecamy: Konsekwencja główna zaleta menedżera

Moim zdaniem ma. Zarówno z rozwojem człowieka, jak i z rozwojem cywilizacji. Kultura jest bezpośrednim efektem rozwijania się cywilizacji - co obserwujemy na licznych artefaktach historycznych - możemy zacząć od jaskiń Chauvet, Lascaux i Altamiry… Przypatrzmy się co na tych malowidłach widać?

Wyobrażenie żubra bądź bizona. Wyraźnie widać strzały w ciele zwierzęcia. W innym przedstawieniu widać postać zwierzęcia i postać człowieka - mężczyzny w pozycji imponującej.

Projekcja zachowań

Można przyjąć, iż malowanie na skalnych ścianach scen z polowań, obrazów zwierząt i ludzi, odciskanie rąk - było swoistym programowaniem udanych łowów - wydarzało się najpierw w wyobraźni, potem wizualizowane było w obrazach, a następnie w realnym działaniu. Czy to takie prehistoryczne NLP?

Artefaktów i teorii można przytoczyć wiele. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wielkość mózgu człowieka prehistorycznego, i współczesnego nie różni się specjalnie.

Natomiast dzisiejszy menedżer zmuszony do przetrwania przez, powiedzmy, miesiąc w warunkach w jakich żył człowiek kromanioński - miałby poważne problemy. Badacze stwierdzili, że niemowlę przeniesione w czasie z okresu malarstwa jaskiniowego do współczesności - doskonale rozwijałoby się i nie byłoby różnicy między nim, a dziećmi współcześnie urodzonymi. Skąd więc problemy naszego menedżera w paleolicie?

Z „rozleniwienia” zmysłów, a co za tym idzie - mózgu w tych obszarach, które przestały być intensywnie używane w wyniku postępu cywilizacyjnego i rozwoju kultury. Ale mózg nie zmienił kształtu i budowy od tamtego czasu, więc te możliwości wciąż w nas tkwią - wiedzą o tym twórcy NLP, metody SITA i innych „nowinek”. A może „starzynek”?

Między wszelkim paradygmatem naukowym, a wiedzą z tzw. pogranicza nauki - jest bardzo szerokie pole. Na tym polu zasadzono to, co nie poddaje się badaniu „szkiełkiem i okiem”, ale czego istnienia nie można jednoznacznie wykluczyć. Dla naszych potrzeb możemy nazwać to ezoteryką, w rozumieniu wiedzy ukrytej, mistycznej, nie mającej jednak NIC WSPÓLNEGO ani z New Age, ani z okultystycznymi praktykami. Ezoteryzm we współczesnej kulturze popularnej pojawia się między innymi w twórczości Paulo Coelho, Umberto Eco czy Dana Browna.

Techniki skuteczności

Techniki i sposoby na budowanie własnej skuteczności w dowolnej dziedzinie - może to być nawet biznes - są ukryte w nas samych. Rzecz w tym, jak je odkryć?
Są ludzie tak uzdolnieni muzycznie, że nawet gdy mówią, to melodia ich głosu, śpiewna intonacja - powoduje u innych przyjemność słuchania. Są i tacy, którzy zawsze wiedzą jak zrobić pieniądze - choćby na byle czym.

Skąd mają te talenty? Czy można je rozwijać? Wiadomo, że uzdolnieni artystycznie mogą swobodnie kształcić się i pracować nad swoimi predyspozycjami. A inni?
Kreatywność, twórczość - jak widać towarzyszy człowiekowi od samego początku. Z najstarszych dowodów - zachowały się przejawy sztuk plastycznych i instrumenty muzyczne, dowodzi to jednak nie tyko potrzeb estetycznych czy kulturalnych człowieka. 

Polecamy: Delegowanie zadań - czyli jak przydzielać nowe obowiązki

Zastanawiające, że małe dziecko bardzo szybko i chętnie tworzy swoje własne - symboliczne obrazy świata - jeśli tylko ma możliwość - często opowiada ich znaczenie nawet jeśli nie ma słuchaczy.

Sprowadzanie pojęć do znaków jest domeną zarówno współczesnych ludzi, jak i dawnych - na przestrzeni wieków. Szukanie znaków - również. Tu kłania się Jung wraz ze swoimi teoriami synchroniczności.

Jak kreować własną rzeczywistość, poznawać siebie, swoje możliwości i odkrywać własny potencjał?

Jak nauczyć się codziennego budowania swojej siły i skuteczności - pozostając jednocześnie w zgodzie z sobą samym, z ludźmi, ze światem?

Jak aktywnie kształtować postawy w kierunku kreatywności, innowacyjności i inicjatywy, a także świadomą odpowiedzialność za siebie i swoją pracę?

Obecnie traktowane z przymrużeniem oka nauki starożytne zawierają wiele sposobów i technik pomagających nie tylko odpowiedzieć na te pytania.
Umiejętnie stosowane techniki wyobrażeniowe potrafią nawet leczyć, stąd idea pozytywnego myślenia i uznanych technik afirmacyjnych, dalej praca z autosugestią, sugestią czy metoda Silvy.

Jakby nie patrzeć - wszystko co człowiek chce stworzyć ma swój początek w głowie. Warto zadbać o jak najlepszą jej kondycję, o dobrą współpracę obu półkul mózgowych. Jednak nie tylko tam jest zasadzona wiedza o nas samych, nie tylko głowa naszego menedżera przeniesionego w czas prehistoryczny ma sprawnie funkcjonować. Również i jego ciało. Jest ono ogromnym źródłem wiedzy o sobie samym i najlepszym współpracownikiem umysłu. Harmonia ciała, umysłu i duszy - to droga do wszelkiego sukcesu.

Najstarsze znane nam techniki uruchamiania procesów twórczych to techniki szamańskie. Są bardzo głębokie, a zarazem odpowiadają naturze człowieka tak mocno, że istniejąc w świecie ludzi od kilkudziesięciu tysięcy lat - trwają nadal. Tutaj każdy odkrywa swoje własne podejście do niematerialnych aspektów istnienia.
Twórczość jest właśnie tym niematerialnym aspektem…

Głęboko pod płaszczem cywilizacji i kultury ukryte jest to, czego szukał Leonardo, Mindel, Jung i kilku innych. Tylko od decyzji, czy warto to odszukać zależy jakość życia i… pracy. To nie jest czas utartych schematów. To czas wielkich zmian i odkryć.Na rynku pojawiają się różne warsztaty torujące drogę do siebie samego.

Naszym celem, jest wskazanie drogi do siebie zintegrowanego wewnętrznie, świadomego, twórczego, przedsiębiorczego, innowacyjnego. Do siebie dokonującego wolnych, świadomych wyborów.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...