Przedsiębiorca też musi odśnieżać chodnik

Agnieszka M. Kalisz
Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.
rozwiń więcej
Nieusunięty śnieg, czy lód może być także przyczyną uszkodzeń samochodu.
Obowiązek odśnieżania chodników, czy usuwania sopli z dachów spoczywa na przedsiębiorcach tak samo jak na właścicielach posesji prywatnych. Niedopełnienie obowiązku, poza mandatem, może również skutkować obowiązkiem wypłacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku tego zaniechania.

Co należy odśnieżyć?

Właściciele posesji, przy której znajduje się chodnik są, bowiem odpowiedzialni za ich utrzymanie w należytym porządku, a zatem nieusunięcie śniegu oraz lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż ich nieruchomości. Takie same obowiązki spoczywają również na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, osobach posiadających nieruchomość w zarządzie oraz na innych podmiotach, które daną nieruchomością władają, a także na tzw. podmiotach profesjonalnych, którym w drodze umowy powierzono odśnieżanie. Warto przy tym wskazać, iż właściciel nieruchomości nie ma obowiązku odśnieżania chodnika, gdy jest on oddzielony od nieruchomości, np. pasem zieleni, wówczas obowiązek usuwania śniegu ciąży na gminie.

Jeżeli natomiast do wypadku dojdzie na drodze publicznej to wówczas roszczenie trzeba kierować do jej zarządcy. I tak, jeżeli jest to droga miejska to do utrzymania porządku, czyli w tej sytuacji do odśnieżania i posypywania jej powierzchni piaskiem zobowiązane są władze miasta. Natomiast, gdy do wypadku dojdzie na drodze powiatowej, to w tym momencie odpowiedzialne są za to władze powiatowe.

Zobacz: Jak zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Nieusunięty śnieg, czy lód może być także przyczyną uszkodzeń samochodu. W przypadku, gdy jest to parking miejski, powiatowy czy ogólnie dostępny np. pod sklepem, o odszkodowanie należy ubiegać u jego zarządcy na drodze cywilnej. Jeżeli zaś, do uszkodzenia dojdzie na parkingu prywatnym, płatnym, to wówczas możemy domagać się odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy.

Przy niektórych sklepach pojawiły się zimą kartki z napisem: Uwaga! Ślisko!

Jak się okazuje, takie ostrzeżenia wcale nie zwalniają właścicieli od odpowiedzialności sklepów za wypadek. Służą jedynie temu by dana osoba dochowała szczególnej ostrożności w poruszaniu się, bo może dojść do wypadku. Jeżeli do wypadku dojdzie, właściciel jest obowiązany do wypłaty odszkodowania, bez względu na postawione wcześniej tablice z odpowiednim ostrzeżeniem. Taka tablica może być pewnym zabezpieczeniem, ale tylko w przypadku, kiedy dana osoba widząc takie ostrzeżenie, wbiega na schody nie zachowując przy tym ostrożności.

Właściciel nieruchomości może uchylić się od odpowiedzialności, gdy wykaże ze wywiązał się ze swoich obowiązków, nawet wtedy, gdy nie zapewnił odśnieżania w czasie trwających opadów lub gdy powierzył wykonywanie tego obowiązku osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, do którego zakresu działalności zawodowej należy wykonywanie takich czynności.

Zasady odpowiedzialności

Odpowiedzialność właściciela posesji jest oparta na zasadzie winy, tym samym, aby uzyskać odszkodowanie, należy mu taka winę udowodnić. Innymi słowy, poszkodowany musi udowodnić że na chodniku czy drodze doszło do wypadku przez nieodśnieżanie. Musimy mieć też świadków, którzy potwierdzą, że do wypadku doszło na tej właśnie posesji. Konieczne będzie też zaświadczenie lekarskie. Wniosek o odszkodowanie powinien zawierać dokładny opis okoliczności zdarzenia. 

Pismo kierujemy do właściciela budynku, a gdy ten nie chce wypłacić odszkodowania za wypadek, pozostaje nam skierowanie sprawy do sądu cywilnego. Jeśli właściciel budynku wynajął zarządcę, do którego obowiązków jest utrzymanie czystości, to należy pozwać zarządcę. W sytuacji, kiedy niejasny jest zakres obowiązków to sądu pozywa się obu. 

Polecamy: mojafirma.infor.pl/odszkodowania

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...