Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe?

Sławomir Buchta
Specjalista ds. leasingu
rozwiń więcej
Jak rozliczyć samochód z 'kratką'?
Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na stałe wpisał się do historii polskiego rynku leasingodawców. Zmiany jakie w związku z nim zostały wprowadzone spopularyzowały samochody z "kratką". Co czeka przedsiębiorców w 2011 roku?

Nie będzie

Nie będzie możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w paliwie, nie będzie można rozliczyć VAT-u od zakupu takich aut oraz … nie będzie można odliczać VAT-u z rat leasingowych, jeżeli umowa leasingu nie zostanie zarejestrowana we właściwym dla leasingobiorcy urzędzie skarbowym.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Minister Finansów wydał zgodną z brzmieniem wyroku interpretację ogólną, która przez ostatni okres była i do 31.12.2010 jest podstawą do pełnego odliczania podatku VAT przy zakupie samochodów „z kratką”, czyli pojazdów z homologacją ciężarową o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które posiadają więcej niż 1 rząd siedzeń i nie mają otwartej przestrzeni ładunkowej.

W myśl zawartej w ustawach podatkowych definicji, samochody te są pojazdami osobowymi. Interpretacja Ministra Finansów umożliwiała jednak odliczanie podatku VAT od kosztów nabycia i eksploatacji takich „ciężarówek”.

Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej?

Działanie zawieszamy

Począwszy od 01.01.2011 roku na dwa lata zostaje zawieszone „działanie” opisanej wyżej interpretacji Ministra Finansów i w konsekwencji będą ponownie obowiązywać uregulowania ustaw podatkowych.

Pojazdy samochodowe, które nie spełniają ustawowych wymogów definicji auta ciężarowego (w tym zdecydowana większość „kratek”) tak w zakresie podatku dochodowego jak i VAT-u będą traktowane jak samochody osobowe - odliczeniu będzie podlegało 60% naliczonego w kosztach zakupu/leasingu podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.

Przedsiębiorca sobie poradzi

Jeżeli auto „z tzw. kratką” jest przedmiotem umowy leasingu zawartej przed 31.12.2010 r. to VAT zawarty w opłatach leasingowych może być odliczany jeżeli umowa ta została zarejestrowana we właściwym dla leasingobiorcy urzędzie skarbowym przed końcem 2010 roku.

Owa „rejestracja” polega na złożeniu kopii umowy na dzienniku podawczym. Niestety VAT zawarty w kosztach paliwa, począwszy od 01.01.2011 nie będzie podlegał rozliczeniu.

Polecamy: serwis Leasing

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...