Jaki jest zakres kluczowej a jaki pomocniczej działalności logistycznej?

Zakresy działalności logistyki
Znajomość różnicy między tymi dwoma rodzajami działań logistycznych pomoże ci w kilku ważnych momentach istnienia firmy. Na przykład: na początku istnienia firmy, kiedy masz mało pieniędzy, kiedy nie masz ochoty długo pracować.

Kluczowa działalność jest – jak mówi nazwa – kluczowa. Bez niej nie ma co marzyć o transakcjach, klientach i wpłatach na konto. Działalność pomocnicza jest działalnością wzmacniającą istniejącą działalność. Generalnie też jest niezbędna w istnieniu firmy, ale jeśli przez jakiś czas będzie ona prowadzona z doskoku, bez specjalnego planowania, to trudno, świat się nie zawali, klienci nie uciekną do konkurencji.

Do kluczowej działalności logistycznej zalicza się:

  • standaryzację produktów i usług – w tym określenie życzeń i potrzeb klienta, projekt produktu lub usługi, prognozę sprzedaży, zarządzanie jakością, tworzenie Logistycznego Systemu Informacji,
  • działalność transportową – wybór gałęzi trasy, wybór technologii przewozu, rozkład jazdy, wyposażenie, koszty transportu,
  • magazynowanie i obsługę zapasów – wybór lokalizacji magazynów, liczba i wielkość magazynów, rotacja zapasów, wyposażenie magazynów, dokumentacja obrotu magazynowego,
  • proces zamówień – wybór liczby dostawców, otwarcie i przyjęcie zamówień, określenie form zamówień, przygotowanie zamówień, realizacja zamówień.

Przeczytaj również: Używanie samochodu prywatnego w działalności gospodarczej

Z kolei pomocnicza działalność logistyczna to:

  • zaopatrzenie – kierunki dostaw, wielkość zakupów, źródła zakupów, wielkość powtarzalnych zakupów, częstotliwość dostaw,
  • współpraca z dystrybucją – planowanie miejsc dystrybucji, wybór kanałów dystrybucji, pakowanie i oznaczanie towarów, kompletacja i de kompletacja dostaw, projektowanie pakietu obsługi klienta,
  • współpraca z produkcją – tworzenie partii dostaw, rodzaj i czas przygotowania wysyłek, opakowanie transportowe, dyspozycja ruchem pojazdów, jednostki ładunkowe,
  • systemy informatyczne – gromadzenie informacji, przetwarzanie informacji, systemy doradcze, sieci rozległe, systemy eksperckie.

Autor: Elżbieta Gołembska. Artykuł jest fragmentem książki Kompendium wiedzy o logistyce Wydawnictwo Naukowe PWN

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...