Czym są koncentracje przedsiębiorców i dlaczego są kontrolowane

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Czym są koncentracje przedsiębiorców i dlaczego są kontrolowane
Prawo konkurencji oprócz przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję obejmuje także przeciwdziałanie antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców i ich związków. Na czym to polega?

Czym jest koncentracja?

Koncentracja to działanie gospodarcze, polegające na przejęciu aktywów i pasywów przedsiębiorców, biorących w niej udział. W praktyce koncentracja przynosi trwałą zmianę w kontroli zainteresowanych przedsiębiorstw. Może być to zatem:

  1.  Fuzja – czyli połączenie dwóch lub więcej przedsiębiorstw;
  2.  Przejęcie przedsiębiorstwa – czyli uzyskanie faktycznej kontroli nad przedsiębiorstwem poprzez nabycie lub objęcie jego akcji, udziałów, papierów wartościowych itp.;
  3.  Joint venture - utworzenie przez przedsiębiorców innego, wspólnego przedsiębiorstwa;
  4.  Nabycia przez przedsiębiorcę części mienia innego przedsiębiorcy (całości lub części przedsiębiorstwa).

Koncentracje przedsiębiorców mogą przybrać formę horyzontalną (między przedsiębiorcami, działającymi na tym samym rynku właściwym) albo wertykalną (między przedsiębiorcami, działającymi na różnych rynkach, ale mogące wywołać skutek na rynkach szczebla niższego lub wyższego) albo konglomeratową (między przedsiębiorcami działającymi na różnych rynkach, ale mogące wywołać na obu lub na jednym z nich negatywny skutek).

Przeczytaj także: Czym jest rynek właściwy

Dlaczego kontrola?

Przejęcie kontroli nad innym przedsiębiorstwem może doprowadzić do powstania monopolu na danym rynku właściwym, natomiast monopol może doprowadzić m. in. do nadużywania pozycji dominującej.

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Dlatego też jednym z celów Urzędu Konkurencji i Konsumentów jest zapobieganie antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców. W myśl tego założenia każda większa koncentracja jest kontrolowana przez UOKiK.

Na czym polega kontrola?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na dokonanie koncentracji powinni zgłosić taki zamiar Prezesowi UOKiK oraz udzielić wszelkich niezbędnych wyjaśnień w tym zakresie. Ten, na podstawie podanych przez przedsiębiorcę informacji, ustala, czy koncentracja doprowadzi do powstania lub umocnienia pozycji dominującej oraz jaki będzie miała wpływ na konkurencję.

W tym trybie Prezes UOKiK może wydać zgodę na koncentrację, warunkową zgodę lub odmowę.

Ostatnio Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie warszawskich centrów handlowych – Arkadii i Wileńskiej przez współwłaściciela Złotych Tarasów i Galerii Mokotów. Najważniejszym warunkiem tej koncentracji jest obowiązek wyzbycia się przez współwłaściciela centrów wszelkich praw, związanych ze sprawowaniem kontroli nad Złotymi Tarasami. Ostateczny termin to 15 stycznia 2011r.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...