Naśladowanie produktu, czyli co może stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Naśladowanie produktu, czyli co może stać się czynem nieuczciwej konkurencji / inforCMS
Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie posiadają w zasadzie swobodę w zakresie swojej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają żadnym regułom i zasadom. Przepisy wskazują jakiego typu działania są niepożądane lub nawet niedozwolone.

Jednym z takich działań jest dopuszczanie się czynów nieuczciwej konkurencji, czyli czynów, które mogą naruszyć interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Wśród licznych czynów nieuczciwej konkurencji można wymienić naśladowanie gotowego produktu, które polega na tym, że za pomocą technicznych środków reprodukcji jest kopiowana zewnętrzna postać produktu, jeżeli może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu. Czyn ten polega nie tylko na produkcji lub dystrybucji tzw. podróbek. Może on także polegać na produkcji i sprzedaży towarów, które choć nazwą i innymi cechami są inne, łudząco przypominają naśladowany produkt, czym mogą spowodować błąd u potencjalnego klienta.

Sąd badając stan naruszenia weźmie pod uwagę przede wszystkim zachowanie klienta, który dochowa pewnej naturalnej staranności. Oznacza to, że jeżeli ów klient, zachowując się starannie mógłby pomylić się co do tożsamości produktu, mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji.

Przeczytaj również: Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych

Na tę regulację powinni zwrócić uwagę przede wszystkim mniejszy przedsiębiorcy, którzy chcąc podnieść wyniki sprzedaży, próbują naśladować znane marki. Należy wówczas pamiętać, że działanie takie jest niedozwolone, a przedsiębiorca, którego interesy zostały naruszone może domagać się zaniechania tych działań i ochrony na drodze sądowej.

Omówiony przypadek nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji w przypadku gdy naśladowanie dotyczy cech funkcjonalnych produktu, w szczególności budowy, konstrukcji i formy zapewniającej jego użyteczność. Może to dotyczyć np. kształtu butelki, rodzaju opakowania itp.

Jeżeli naśladowanie cech funkcjonalnych gotowego produktu wymaga uwzględnienia jego charakterystycznej formy, co może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, naśladowca jest zobowiązany odpowiednio oznaczyć produkt, tak aby nie było wątpliwości od jakiego przedsiębiorcy on pochodzi.

Polecamy: ABC małej firmy

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, warto zaznaczyć, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien zwracać dużą uwagę na postać produkowanego produktu, gdyż ewentualne konsekwencje (naprawienie szkody, wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści, złożenie odpowiedniego oświadczenia) mogą być bardzo dotkliwe.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...