Kilka słów o wyłączeniach grupowych

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Kilka słów o wyłączeniach grupowych
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów upoważniła Radę Ministrów do stworzenia autonomicznego katalogu porozumień, które będą wyłączone spod zakazu praktyk ograniczających konkurencję. Skąd ten przywilej i w jaki sposób Rząd tworzy taką listę?

Upoważnienie to jest z pewnością odpowiedzią na zmieniające się warunki rynkowe, których ustawodawca w chwili uchwalania ustawy nie mógł przewidzieć. Rada Ministrów może, ale nie musi, ustalić jakie porozumienia, mimo, że spełniają przesłanki zawarte w ustawie, nie wpływają negatywnie na konkurencję. Rząd w drodze rozporządzenia określa rodzaj porozumień, które będą korzystały z wyłączenia.

Co musi być w rozporządzeniu?

Rada Ministrów, wydając rozporządzenie, obligatoryjnie zobowiązana jest do określenia warunków, jakie muszą być spełnione, by porozumienie skorzystało z wyłączenia spod zakazu praktyk ograniczających konkurencję.Ponadto konieczne jest podanie dokładnego czasu wyłączenia.

W określaniu czasu wyłączenia nie obowiązuje żadna konkretna forma – można ustalić, że „rozporządzenie obowiązuje do 31grudnia 2010 roku” lub że „wyłączenie ważne jest przez 5 lat od uchwalenia niniejszego rozporządzenia”.

Niezbędne jest także ustalenie tzw. czarnych klauzul, które stanowią swojego rodzaju „wyjątek od wyjątku”. Klauzule czarne zatem określają sytuacje lub porozumienia, które bezwzględnie stanowią naruszenie zakazu praktyk ograniczających konkurencję.

Polecamy serwis: Prawo

Co może być w rozporządzeniu?

Rada Ministrów może fakultatywnie ustalić tzw. klauzule białe, czyli postanowienia, których występowanie w porozumieniu nie uznaje się za złamanie zakazu.

Jakie rodzaje porozumień objęte są wyłączeniami grupowymi?

W chwili obecnej obowiązują cztery rozporządzenia, na mocy których wyłączeniem są objęte porozumienia specjalizacyjne i badawczo - rozwojowe, wertykalne, dotyczące transferu technologii oraz kooperacji ubezpieczeniowej. Warto wiedzieć, że wspomniane wyłączenia w dużym stopniu opierają się na odpowiednich rozporządzeniach unijnych.

Przeczytaj także: Czy porozumienia ograniczające konkurencję są zawsze zabronione?

Jak obliczać udział w rynku?

Jedną z najpopularniejszych czarnych klauzul jest procentowa granica udziału w rynku przedsiębiorców (klauzula polega na tym, że z wyłączenia korzystają tylko ci przedsiębiorcy, którzy posiadają nie większy niż określony w rozporządzeniu udział w rynku).

Udział ten oblicza się na podstawie wartości sprzedaży w roku poprzedzającym zawarcie porozumienia. Jeżeli dane dotyczące wartości sprzedaży nie są dostępne, udział oblicza się na podstawie innych wiarygodnych informacji rynkowych, w tym informacji o ilości towarów będących przedmiotem sprzedaży.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...