Odpowiedzialność cywilna za działania sprzeczne z uczciwą konkurencją - wskazówki

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Odpowiedzialność cywilna za działania sprzeczne z uczciwą konkurencją
Za czyny, będące przejawem nieuczciwej konkurencji grożą sankcje cywilne i karne. O ile odpowiedzialność karna ma funkcję penitencjarną i prewencyjną, o tyle sankcje cywilne mają na celu przede wszystkim przywrócenie warunków zdrowej, uczciwej konkurencji.

Zgodnie z powyższym przedsiębiorca, którego interes jest naruszony, bądź zagrożony może domagać się:
1) zaniechania niedozwolonych działań;
2) usunięcia skutków niedozwolonych działań;
3) złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie;
4) naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych;
5) wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych.

Jeśli oceniany czyn był zawiniony pokrzywdzony przedsiębiorca może też żądać zasądzenia sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego.

Sąd może także zasądzić zniszczenie lub zaliczenie na poczet odszkodowania przedmiotów związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji. Przede wszystkim mowa tutaj o produktach, opakowaniach, materiałach promocyjno – reklamowych itp.

Z powyższymi roszczeniami może wystąpić nie tylko pokrzywdzony przedsiębiorca, ale także krajowa lub regionalna organizacja, której celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Jakie sankcje cywilne grożą za stosowanie nieuczciwych praktyk

Ciężar dowodu prawdziwości oznaczeń lub informacji umieszczanych na towarach albo ich opakowaniach lub wypowiedzi zawartych w reklamie spoczywa na osobie, której zarzuca się czyn nieuczciwej konkurencji związany z wprowadzeniem w błąd.

Takie uregulowanie stawia w dużo korzystniejszej sytuacji przedsiębiorcę pokrzywdzonego, a w efekcie mogłoby nawet prowadzić do nadużyć – niektóre firmy mogą poprzez wnoszenie tego typu wniosków celowo działać niekorzystnie na wizerunek konkurenta. Dlatego też ustawodawca wprowadził zasadę, według której jeśli pozew jest oczywiście bezzasadny, sąd może nakazać powodowi złożenie jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Taki wyrok może zapaść tylko na wniosek poszkodowanego. Co więcej, jeśli poszkodowany poprzez działanie konkurenta poniósł szkodę (np. na skutek pozwu ludzie przestali u niego kupować) może on żądać jej naprawienia.

Polecamy serwis Windykacja

Należy pamiętać, że wszystkie roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji przedawniają się z upływem trzech lat. Bieg tego terminu biegnie oddzielnie dla każdego nadużycia.

Firma A prowadziła kampanię reklamową, w której porównywała swoje produkty z asortymentem firmy B. W spotach konkurencyjne towary zostały przedstawione jako drogie, a obok każdego umieszczono cenę. Cena okazała się być nieprawdziwa, nigdy nie używana przez firmę B. Sąd nakazał firmie A natychmiastowe zaprzestanie kampanii, a ponadto nakazał trzykrotnie umieścić w radio i prasie oświadczenie, że reklama była wprowadzająca w błąd, a przykładowe ceny nie odzwierciedlały rzeczywistej polityki cenowej firmy A.

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...