Czy wyrównać wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownicy nie kwestionowali jego wysokości

Czy wyrównać wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownicy nie kwestionowali jego wysokości /Fot. Fotolia
Podczas audytu wewnętrznego w naszej firmie okazało się, że w poprzednim roku źle naliczaliśmy naszym pracownikom wynagrodzenie za urlop (nie uwzględnialiśmy zmiennej premii regulaminowej). Czy powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie urlopowe i wypłacić pracownikom wyrównanie, mimo że nie kwestionowali oni jego wysokości?

Tak. Powinni Państwo dokonać przeliczenia wynagrodzenia urlopowego, uwzględniając zmienne premie regulaminowe. Stwierdzone w czasie kontroli wewnętrznej nieprawidłowości powinny zostać przez Państwa skorygowane. Szczegóły w uzasadnieniu.

Po wykryciu nieprawidłowości dotyczących zasad ustalania wynagrodzenia za urlop powinni Państwo zarządzić ponowne przeliczenie wynagrodzeń urlopowych. Jeśli okaże się, że wystąpiła niedopłata wynagrodzenia za urlop, różnice powinny zostać wypłacone pracownikom, a przychód doliczony do miesiąca, w którym wypłacono im wyrównanie tego wynagrodzenia (nie należy korygować wstecz deklaracji rozliczeniowych ZUS RCA i DRA oraz obliczonej zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ przychód powstaje w miesiącu dokonania wypłaty lub jej postawienia do dyspozycji). Dodatkowo pracodawca powinien obliczyć i bez wezwania zapłacić pracownikom odsetki za zwłokę od niewypłaconej części wynagrodzenia za urlop. Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń nie stanowią przychodu dla pracowników.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Ustalenie prawidłowej wysokości wynagrodzenia za dany miesiąc nie jest kwestią umowną między pracodawcą a pracownikiem. Zadaniem pracowników nie jest też weryfikowanie poprawności obliczenia poszczególnych składników przysługującego im wynagrodzenia. Niezgłoszenie przez pracowników zastrzeżeń co do wysokości ustalonego wynagrodzenia za pracę nie oznacza, że można pozostawić błędne naliczenia, nie korygując ich. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia - ani do całości, ani do jego części (art. 84 Kodeksu pracy). Oznacza to, że nie może się także zrzec wynagrodzenia za urlop lub części wynagrodzenia za urlop.

Kodeks pracy przewiduje sankcję w przypadku nieprawidłowego ustalenia wynagrodzenia w postaci kary grzywny od 1000 do 30 000 zł (art. 282 Kodeksu pracy).

W podstawie wynagrodzenia za urlop uwzględnia się stałe oraz zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okres nie dłuższy niż 1 miesiąc, z wyłączeniem należności wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego. Należy zatem pominąć m.in. jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, gratyfikacje (nagrody) jubileuszowe, wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Zmienna premia regulaminowa nie została wymieniona w katalogu wyłączeń. Określenie zasad przyznawania zmiennej premii regulaminowej w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie wynagradzania, regulaminie premiowania, w zarządzeniu lub obwieszczeniu albo w umowie o pracę) wskazuje, że ten rodzaj premii nie ma jednorazowego charakteru, co oznacza, że należy ją wliczyć do podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Zobacz: Prawo dla firm

Nie funkcjonuje jednolite nazewnictwo składników wynagrodzenia. Niejednokrotnie powstają wątpliwości, czy dany składnik należy wliczyć do podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego. Dlatego dokonując tej oceny, należy zwrócić uwagę na charakter składnika, a nie na jego nazwę. Argumentem przemawiającym za tym, że dany składnik należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, jest jego roszczeniowy charakter. Warto więc przeanalizować, czy w przypadku sporu z pracownikiem sąd pracy oceniłby dany składnik jako ten, którego pracownik może żądać po spełnieniu określonych warunków, co przesądza o włączeniu go do podstawy urlopowej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy wyrównać wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownicy nie kwestionowali jego wysokości

W artykule omówiono również przykłady wyliczenia wynagrodzenia urlopowego.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...