Czy warto być pracownikiem tymczasowym?

praca tymczasowa / Fotolia
Jak podają statystyki, aż 46 milionów ludzi na całym świecie, z czego pół miliona w Polsce, było w 2011 roku zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi. Chociaż ta forma zatrudnienia budzi pewne kontrowersje, to jednocześnie dla wielu ludzi jest szansą na niezależność i elastyczne godziny pracy. Jej atrakcyjność zwiększa też fakt, że coraz więcej ciekawych pracodawców poszukuje pracowników właśnie na takich zasadach.

Choć cały czas pokutuje przekonanie, że nie zapewnia ona bezpieczeństwa, świadczeń dodatkowych i jest tylko doraźnym rozwiązaniem, to coraz więcej nie tylko pracodawców, ale i pracowników zaczyna ją doceniać. Praca tymczasowa, bo o niej mowa, może być bowiem dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób szukających zajęcia od zaraz, jak i przedsiębiorców, którzy bardzo często traktują tę formę zatrudnienia jako początek dłuższej współpracy.

Praca tymczasowa, czyli o co właściwie chodzi

Praca tymczasowa nie bez powodu nazywana jest leasingiem pracowniczym. – To bowiem zależność łącząca trzy podmioty: pracownika, pracodawcę i agencję pracy tymczasowej. Osoba zatrudniona na tych zasadach wykonuje swoje obowiązki we wskazanym przedsiębiorstwie, ale formalnie jest zatrudniona w firmie pośredniczącej. Dlatego to ona przejmuje na siebie wszystkie sprawy administracyjne, w tym wypłatę wynagrodzeń, odprowadzenie podatku, składek ZUS i tym podobne – podkreśla Hanna Bielicka-Adamczyk, starszy specjalista ds. rekrutacji z agencji pośrednictwa pracy i agencji pracy tymczasowej GP People. Najczęściej stosowaną w takich okolicznościach formą zatrudnienia jest umowa na czas określony lub na czas realizacji określonego zlecenia. To pozwala na elastyczność i wykonywanie obowiązków w pełnym lub w niepełnym wymiarze godzin. Jest to duży komfort w szczególności dla osób młodych, studiujących dziennie, które zazwyczaj nie są w pełni dyspozycyjne.

Czy po urlopie macierzyńskim można dostać zasiłek dla bezrobotnych?

Doświadczenie w cenie

Aby zatrudnić się w agencji pracy tymczasowej, zazwyczaj nie trzeba mieć ukończonych żadnych określonych kursów czy posiadać dużego doświadczenia. Z założenia to w tym miejscu będziemy tak naprawdę dopiero je zdobywać. Jest to więc idealna forma zarówno dla osób rozpoczynających swoją ścieżkę kariery zawodowej, jak i dla tych, które wracają na nią po długiej przerwie. – Dobrze jednak oczywiście, jeśli kandydat ma już na swoim koncie chociażby podstawowe kwalifikacje uzyskane we własnym zakresie. Zdecydowanie łatwiej jest mu też znaleźć pracę, jeśli posiada uprawnienia takie jak na przykład książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych czy pozwolenie na prowadzenie wózka widłowego – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z agencji pracy GP People. – Jednak istnieją także sytuacje, w których to pracodawca chętnie poświęci czas, aby przyuczyć pracownika do zawodu. Jeśli taka osoba dobrze sobie poradzi, ma szansę na dłuższą współpracę – dodaje. Tu nie powinniśmy się też obawiać dodatkowych wydatków czy zmniejszenia naszej pensji przez agencje pracy. Wszelkie formalności, szkolenia i badania to koszty, które przeważnie pokrywane są z budżetu pracodawcy. Jednak zawsze warto jeszcze przed rozpoczęciem współpracy dokładnie ustalić tę kwestię.  

Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Same plusy?

Zatrudnienie w oparciu o ustawę o pracy tymczasowej gwarantuje odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatku dochodowego. Okres takiego angażu jest ponadto wliczany do czasu stażu zawodowego. Nie wszyscy wiedzą, że pracownikowi tymczasowemu przysługuje też urlop wypoczynkowy warto, więc również to ustalić z pracodawcą. Zatrudnienie tymczasowe niejednokrotnie gwarantuje również znacznie wyższe zarobki niż te, na które może liczyć wykonująca te same obowiązki osoba pracująca na stałe (ze względu na niższe koszty dla pracodawcy). Jak długo można w taki sposób pracować? – Czas zatrudnienia w oparciu o ustawę o pracy tymczasowej może być bardzo różny, a jego regulowana prawnie długość wynosi maksymalnie 18 miesięcy – tłumaczy Hanna Bielicka-Adamczyk z GP People.

Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Korzyści dla pracodawcy

Korzystanie z zatrudnienia tymczasowego to dla przedsiębiorców szansa na większą elastyczność działania, może być to również sposób na obniżenie stałych kosztów administracyjnych. – Pozwala też szybciej reagować na obserwowane na rynku trendy i dopasowywać liczebność personelu do rzeczywistego zapotrzebowania firmy, na przykład rekrutując dodatkowe zespoły pracowników w „gorącym” okresie. To szczególnie istotne w firmach produkcyjnych oraz oferujących etaty sezonowe, również za granicą – mówi Magdalena Wajsgerber-Ratajek z GP People.  

Stereotypowo ta forma zatrudnienia wciąż bardziej kojarzona jest ze stanowiskami niższego szczebla i pracownikami fizycznymi. Jednak w praktyce coraz częściej stosowana jest również przy stanowiskach biurowych czy jako forma „sprawdzianu” w perspektywie planowanych w firmie zatrudnień stałych. Właśnie w tym kontekście coraz chętniej korzystają z niej polscy pracodawcy.

Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...