Zamiana renty na emeryturę

Wioletta Wyrzykowska
rozwiń więcej
Wbrew obawom wielu rencistów zamiana renty na emeryturę jest dokonywana z urzędu.
Wbrew obawom wielu rencistów, w obecnym stanie prawnym zamiana renty na emeryturę jest dokonywana z urzędu, co do zasady bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności. Diabeł jednak, jak zwykle tkwi w szczegółach.

Zamiana renty na emeryturę z mocy prawa jest w pełni zasadna, gdyż renta ze swojej istoty jest świadczeniem przyznawanym na wypadek powstania niezdolności do pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Zamiana dotyczy wszystkich rencistów, którzy osiągnęli wiek emerytalny nawet, jeżeli nie posiadają wymaganego stażu ubezpieczeniowego. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy emerytalnej podstawę wymiaru emerytury dla osoby, która miała wcześniej ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, może stanowić:

  • podstawa wymiaru renty - w wysokości uwzględniającej rewaloryzację oraz wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w okresie następującym po ustaleniu prawa do renty (art. 21 ust. 1 pkt 1) albo
  • podstawa wymiaru ustalona na nowo według reguł dotyczących ustalania podstawy emerytur i rent (art. 21 ust.1 pkt 2).

Ten alternatywny sposób wyliczenia podstawy ma na celu umożliwienie zainteresowanemu wyboru korzystniejszego rozwiązania. Organ rentowy powinien, zatem wyliczyć emeryturę według obu sposobów i przyjąć korzystniejszy. Obowiązek organu rentowego działania na korzyść świadczeniobiorcy potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 1996 r. (II  URN 60/95).

Polecamy: Abolicja składek ZUS

Stosowana formuła wymiaru świadczenia, uwzględniająca kwotę stałą na dzień ustalenia prawa do danego świadczenia, powoduje, że im później świadczenie jest ustalone, tym wyższa jest kwota stała. Dlatego emerytura jako świadczenie później ustalane powinna być zawsze wyższa od renty. Zasada ta działała do wszystkich ubezpieczonych tylko do 1 lipca 2004 r. Z tą datą zaczął, bowiem obowiązywać art. 53 ust. 3 ustawy emerytalnej, z którego wynika, że przy przejściu z renty na emeryturę kwotę stałą z daty nabycia prawa do emerytury można zastosować tylko w odniesieniu do rencistów, którzy:

  • podstawę wymiaru emerytury mają wyliczoną od nowa albo
  • w okresie pobierania renty przepracowali co najmniej 30 miesięcy.

Osoby, które nie wskażą nowej podstawy tylko tę, która była przyjęta do ustalenia wysokości renty i nie przepracowały w okresie pobierania renty 30 miesięcy, będą miały przy ustalaniu emerytury uwzględnioną kwotę stałą z daty nabycia prawa do renty. Emerytura zostanie im, więc wyliczona według danych na dzień nabycia prawa do renty i zwaloryzowana na dzień nabycia prawa do emerytury. W praktyce będzie to ta sama kwota.

Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Przepis art. 53 ust. 3 ustawy emerytalnej należy oceniać krytycznie. Usankcjonował on błędną praktykę organów rentowych, którą niegdyś wyeliminowało orzecznictwo Sądu Najwyższego. Uchwałą z dnia 29 października 2002 r. (III UZP 7/02) Sąd Najwyższy potwierdził konieczność stosowania nowej kwoty bazowej do wyliczania części stałej. Opisana uchwała była stosowana tylko do 1 lipca 2004 r. Metoda wynikająca z art. 53 ust. 3 ustawy emerytalnej sprzeczna jest z zasadami mówiącymi, że prawo do emerytury ustala się na dzień spełnienia warunków do nabycia tego prawa oraz, że formuła wymiaru świadczenia musi być taka sama dla wszystkich, a zatem kwota stała musi być jednakowa dla wszystkich przechodzących na emeryturę w tym samym okresie. Warto zauważyć, że mimo tych zastrzeżeń, w wyroku z 24 kwietnia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 53 ust. 3 nie jest niezgodny z Konstytucją.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...