Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
rozwiń więcej
Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego przedsiębiorcom odbywa się na tych samych zasadach, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Są one określone w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego dla tej grupy ubezpieczonych uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty odpowiadającej:

  • 18,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe – w przypadku przychodu za okres do 30 czerwca 2007 r.;
  • 15,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe – w przypadku przychodu za okres od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007r.;
  • 13,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe – w przypadku przychodu za okres po dniu 31 grudnia 2007 r., niezależnie od tego, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, czy też nie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest ustalana za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych.

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą od 16 stycznia podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W dniu 5 listopada ubezpieczony uległ wypadkowi przy prowadzeniu działalności i był niezdolny do pracy z powodu choroby od dnia 5 listopada do 31 grudnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał zdarzenie za wypadek przy pracy i sporządził kartę wypadku przy pracy.

Za okres od 5 listopada do 31 grudnia ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Do ustalenia podstawy wymiaru przysługującego ubezpieczonemu zasiłku chorobowego przyjęty zostanie przychód, od którego są opłacane składki na ubezpieczenie wypadkowe, po pomniejszeniu o 13,71% tej kwoty, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia poprzedzające powstanie niezdolności doi pracy, tj. za okres od lutego do października.

W razie ponownego powstania prawa do zasiłku, podstawy wymiaru tego samego rodzaju lub różnego rodzaju zasiłku nie oblicza się na nowo, jeżeli przerwa między okresami pobierania zasiłków była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Dotyczy to także zasiłku chorobowego finansowanego z różnych funduszy (funduszu chorobowego i wypadkowego).

W przypadku zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, który podlega ubezpieczeniu wypadkowemu oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli przed przerwą przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a po przerwie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się z nowego okresu, ale przyjmuje się kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Podstawy te mogą się różnić, w związku z tym, że różne mogą być okresy ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego oraz dlatego, że podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe podlega ograniczeniu do 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, natomiast podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe takiemu ograniczeniu nie podlega.

Osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność pozarolniczą podlega od 1 lutego poprzedniego roku ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpiła 14 marca bieżącego roku. W sierpniu uległa wypadkowi przy pracy i otrzymywała z tego tytułu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od 15 sierpnia do 20 września. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego została ustalona na podstawie przychodu, od którego była opłacana składka na ubezpieczenie wypadkowe, za okres od sierpnia poprzedniego roku do lipca bieżącego roku, po pomniejszeniu o 13,71%. W dniu 20 grudnia ubezpieczona urodziła dziecko i przysługuje jej zasiłek macierzyński. Ponieważ przerwa między okresami pobierania zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego nie trwała co najmniej trzy miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie ustala się z nowego okresu poprzedzającego urodzenie dziecka lecz z okresu ubezpieczenia chorobowego poprzedzającego sierpień, tj. miesiąc w którym powstała poprzednia niezdolność do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przychód na ubezpieczenie chorobowe za okres pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia chorobowego, tj. od kwietnia do lipca bieżącego roku, po pomniejszeniu o 13,71%.

Zasada ta ma także odpowiednio zastosowanie, gdy przed przerwą przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a po przerwie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, jak również w przypadku nieprzerwanych okresów pobierania zasiłku chorobowego z różnych funduszy, np. po okresie niezdolności do pracy związanej z wypadkiem przy pracy (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego) ubezpieczony stanie się bez przerwy niezdolny do pracy i niezdolność ta jest spowodowana inną przyczyną (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego).

Polecamy: serwis Leasing

Artykuł jest fragmentem poradnika „Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dla osób prowadzących działalność pozarolniczą” autorstwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...