Jak udokumentować zaliczki w podatku VAT w sprzedaży krajowej?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
Udokumentowanie zaliczek z podatku VAT. / inforCMS
Prowadzę działalność gospodarczą i często pobieram zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży swoich produktów. Kupujący wpłacają czasem całe należności na konto firmy przed dokonaniem sprzedaży. W tych przypadkach nie wystawiam faktur dokumentujących zaliczkę, lecz faktury dokumentujące faktyczną sprzedaż. Czy postępuję prawidłowo ?

NIE

Z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT wynika, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Te zasady dotyczą sprzedaży krajowej.

Z powyższego wynika, że jeżeli przed wydaniem towaru dokonano zapłaty części czy całości należności obowiązek podatkowy powstaje z tą chwilą, co do otrzymanej części. Obecnie nie ma znaczenia jaki procent ceny stanowi zaliczka. Tym samym należy opodatkować każdą otrzymaną zaliczkę, bez względu na jej kwotę.

Zobacz: Wybór ryczałtu - krok po kroku

Zgodnie z § 14 Rozporządzenia Ministra Finansów określającego zasady wystawiania faktur (dalej: Rozporządzenie), jeśli przed wydaniem towaru otrzymano część lub całość należności (np. przedpłatę, zaliczkę, ratę), należy ją udokumentować fakturą. Dokument ten należy wystawić w terminie 7 dni od daty otrzymania danej płatności. Natomiast po dokonaniu transakcji, której dotyczyła dana płatność, podatnik ma obowiązek wystawienia faktury „końcowej”, chyba że kwota wpłaconej zaliczki okazała się równa kwocie całej sprzedaży.

W mojej ocenie taka praktyka może narażać firmę na ryzyko podatkowe. Należy bowiem zauważyć, że wyżej wskazany przepis jednoznacznie zobowiązuje podatnika do dokumentowania otrzymywanych zaliczek fakturami VAT. Wykroczenie przeciwko tym regułom może narazić osoby odpowiadające za rozliczenia podatkowe firmy na konsekwencje karno-skarbowe. Zgodnie bowiem z art. 62 ustawy Kodeks karny skarbowy nie wystawianie faktur, pomimo ciążącego obowiązku, jest zagrożone karą grzywny. Z tego względu proponuję firmie wprowadzenie procedury prawidłowego dokumentowania przypadków wpłat na poczet przyszłych transakcji.

Zobacz: Decyzja o wyborze zwolnienia podmiotowego - porada

Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...