Nowe terminy i obowiązki dla płatników PIT

kalendarz, czas, podatki / fot. Fotolia
Płatnicy podatku PIT – jak co roku – zobowiązani są do sporządzenia informacji o uzyskanych za ich pośrednictwem przychodach i opłaconych zaliczkach na podatek. W 2015 r. muszą jednak uważać, by przekazać je terminowo oraz prawidłowo dostarczyć. Przepisy w tym zakresie uległy bowiem zmianom.

W tym roku zmieniły się zasady podpisywania i wysyłki informacji podatkowych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie jak w przypadku deklaracji rocznych, np. PIT-37 czy PIT-36, część płatników może je wysyłać przez Internet bez konieczności stosowania kwalifikowanego e-podpisu. Druki PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-40, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R płatnicy będący osobami fizycznymi mogą dostarczyć tak samo jak roczne deklaracje podatkowe – podpisane pięcioma danymi autoryzującymi (imię i nazwisko, data urodzenia, NIP lub PESEL, kwota przychodu przedsiębiorcy za 2013 rok). Natomiast inni płatnicy nadal wykorzystają w tym celu tradycyjny e-podpis.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zatrudniasz więcej niż 5 osób? Uważaj!

Od rozliczenia za 2014 r. płatnicy zobowiązani sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników, jak również wszystkie biura rachunkowe, muszą wysłać do urzędu skarbowego informacje podatkowe wyłącznie w formie elektronicznej.

Wychodząc naprzeciw nowym obowiązkom podatników firma e-file, producent aplikacji e-pity, wprowadziła możliwość wysyłki elektronicznej PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, PIT-8C, PIT-40 zarówno z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, jak i danych autoryzujących.

Problem z dokumentowaniem wydatków na przedmioty zakupione w Internecie

Warto jednak pamiętać, że nie każdy pracodawca ma obowiązek elektronicznej wysyłki informacji podatkowych. Dotyczy on wszystkich biur rachunkowych, zarówno co do osób zatrudnionych w biurze, jak i informacji dotyczących klientów oraz płatników, którzy powinni sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników. Za pomocą Internetu druki przesyłać trzeba jedynie do systemu e-Deklaracje. Oznacza to, że zatrudnieni mogą otrzymywać PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R na papierze, jak również w formie elektronicznej, w zależności od formy uzgodnionej pomiędzy pracownikiem a płatnikiem.

Przez internet – dłuższy termin

Podmioty zatrudniające do 5 pracowników druki podatkowe do urzędu skarbowego mogą nadal przekazać listem poleconym lub osobiście w okienku podawczym. Wybór tej metody powoduje jednak skrócenie terminów złożenia PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-R i IFT-1/IFT-1R, PIT-40 do urzędu do 2 lutego 2015 r.

– Jeśli jednak zatrudniający nie więcej niż 5 podatników wybierze wysyłkę druków do urzędu skarbowego przez Internet, to może je dostarczyć w tych samych terminach, co w roku poprzednim, czyli do końca lutego – wyjaśnia Adam Mielcarski, wiceprezes firmy e-file. To dobra wiadomość dla małych przedsiębiorców, którzy zapomną o wysłaniu PIT-ów do 2 lutego 2015. Przez cały luty, aż do 2 marca 2015 r. będą mogli przekazać je elektronicznie – dodaje.

Biura rachunkowe nie mogą wybrać pomiędzy przekazywaniem informacji i deklaracji elektronicznie oraz w formie tradycyjnej (wydrukowanej). Bez względu na wielkość, biura mają obowiązek posłużyć się w tym celu wysyłką elektroniczną, przy czym, jeżeli biuro prowadzone jest przez osobę fizyczną, dopuszczalne jest podpisywanie druków danymi autoryzującymi.   

Forma akceptacji faktur elektronicznych

Ułatwieniem dla biur rachunkowych oraz dużych podmiotów jest wprowadzenie Uniwersalnej Bramki Dokumentów. Narzędzie to umożliwia złożenie w ramach jednego dokumentu i pojedynczej transmisji do 20 000 druków PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40. Po ich złożeniu płatnik otrzyma jedno Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dla całej wysyłki. I w tym zakresie program e-pity dostosowano do nowych standardów zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów. Z aplikacji można wysłać druki PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40 z wykorzystaniem zarówno standardowej bramki e-Deklaracje jak i nowej Uniwersalnej Bramki Dokumentów.

e-pity posiadają również inne udogodnienia. Za ich pomocą można sporządzić druki PIT-11, PIT-4R, PIT-40 oraz PIT-8C za pomocą kreatora, a formularze PIT-8AR, PIT-R, IFT-1/IFT-1R jako aktywną deklarację. Wypełnione druki można wysłać do organu skarbowego bezpośrednio z poziomu programu lub wydrukowane przekazać urzędnikowi w okienku podawczym.

Podatek dla dojeżdżających do pracy służbowym samochodem

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...